Töötukassa veebilehel kasutatakse küpsiseid. Küpsistest saate loobuda igal ajal, muutes kasutatava seadme veebilehitseja seadistusi ja kustutades salvestatud küpsised. Küpsistest loobumine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.

Tööalaste abivahendite ja töökoha kohandamise näited

Sellele lehelt leiate näiteid abivahenditest, mida töötukassa on inimestele töötamiseks vajalike abivahenditena tasuta kasutada andnud, ja töökoha kohandustest.

Nägemise abivahend: lugemisteleviisor

Töötukassa on andnud nägemispuudega töötajatele (näiteks tõlkija, raamatukogutöötaja, õpetaja) tööalase abivahendina tasuta kasutada lugemisteleviisoreid, et nad saaksid töötada paberkandjal materjalidega.

Lugemisteleviisor

Nägemise abivahendid: digitaalne luup, ekraanisuurendusprogramm

Neid abivahendeid kasutavad inimesed teevad tööd, kus on vaja töötada arvuti või paberdokumentidega (näiteks raamatupidamine). Nägemisest tulenevate takistuste kõrvaldamisel võib olla abiks digitaalne luup, arvutiga töötamisel ekraanisuurendus- või ekraanilugemisprogramm. 

Digitaalne luup

 

Ekraanisuurendusprogramm

Foto: scanpix

Liikumise abivahend: tooltõstuk trepile

Töötajal on takistatud trepist käimine, kuid tööülesandeid täites peab ta iga päev mitu korda trepist üles-alla liikuma. Lahendusena paigaldati trepile tooltõstuk, mis liigub mõlemas suunas ja võimaldab töötajal trepist liikuda. 

Tooltõstuk trepile

Liikumise abivahend: kastiga kolmerattaline jalgratas

Kastiga kolmerattalise jalgratta soetas töötukassa kliendile, kes töötab kojamehena. Füüsilisest erivajadusest tulenevalt on kliendil raske jalgsi liikuda. Ratas võimaldab töötajal töökoha territooriumil liikuda ning kastis töövahendeid kaasas kanda.

Kastiga kolmerattaline jalgratas

 

Liikumise abivahend: ratastoolilahendusega tasakaaluliikur

Ratastoolilahendusega tasakaaluliikur anti kasutada töötukassa kliendile, kes peab töö tõttu liikuma eri asukohtade vahet. Abivahend võimaldab liikuda ka raskelt läbitaval maastikul ning on elektrilisest ratastoolist kergem – seega saab seda ka autoga transportida. Tasakaaluliikur ei sobi siiski kõigile ratastoolikasutajatele, kuna eeldab head tasakaalutunnetust.

Ratastoolilahendusega tasakaaluliikur

Liikumise abivahend: trepironija

Trepironija on soetatud ratastoolikasutajale. Igasse töökeskkonda ei ole võimalik lifti ega platvormtõstukit paigaldada ning sellisel juhul aitab ratastoolikasutajat trepironija. Trepironija kasutamisel on vaja kolleegi abi – seda ei saa päris iseseisvalt kasutada. 

Trepironija

Käelise tegevuse abivahendid: kõrgusreguleeritav töölaud ja käru

Pneumaatiliselt kõrgusreguleeritav töölaud võimaldab mööblitööstuse töötajal vajalikke detaile lauale tõsta ning mööblikarkasse eri kõrgustel kokku panna. Lisaks anti töötajale kasutada reguleeritava kõrgusega käru, et mööbliplaate tõsta.

Kõrgusreguleeritav töölaud

 

Kõrgusreguleeritav töölaud

 

Kõrgusreguleeritav käru

 

Kõrgusreguleeritav käru

Tööalane abivahend: virnastaja

Kui töötajal on raskuste tõstmine vähenenud töövõime tõttu takistatud, kuid tööülesannete hulka kuulub raskuste tõstmine ja transport, võib abiks olla virnastaja.

Virnastaja

Tööalane abivahend: aste

Restorani nõudepesija ei ulatunud oma tavapärasest oluliselt lühema kasvu tõttu nõusid pesema ega neid riiulisse asetama. Lihtsa ja kergesti teisaldatava abivahendi abil saab ta oma tööülesandeid korrektselt täita. 

Aste

 

Aste

Käelise tegevuse abivahend: puuteplaat

Kõik inimesed ei saa kasutada tavapärase kujuga arvutihiirt. Alternatiivina on töötukassa andnud kliendile tööalase abivahendina kasutada sülearvuti puuteplaadi sarnase eraldiseisva puuteplaadi. Seda saab kasutada sõrmede liigutamiseta.

Puuteplaat

Tööalane abivahend: elektriline tõstelaud

Ratastooli kasutav esemete remontija kasutab tööalase abivahendina elektrilist tõstelauda. Laua madalamas asendis on võimalik esemed lauale panna ning töö käigus lauda sobivale kõrgusele reguleerida.

Elektriline tõstelaud

Töökoha kohandamine: lävepakukünnised, uste automaatika, platvorm

Tööruumide ja -vahendite kohandamise teenuse raames on töötukassa tööandjatele hüvitanud ligipääsetavuse parendamisega seotud tööde, näiteks lävepakkudele künniste soetamise ja paigaldamise, uste automaatika, kaupluse kassasse madala platvormi paigaldamise maksumuse. Iga kohandus on individuaalne ja lahendus leitakse iga juhtumi puhul eraldi.

Lävepakukünnis

 

Automaatne uks

 

Platvorm

Tööalane abivahend: autotõstuk

Võiks eeldada, et autotõstuk on autoremonditöökojas tavapärane töövahend. Siiski ei ole see alati nii ning tõstuk võib mõnel juhul ja keskkonnas olla vajalik üksnes töötaja vähenenud töövõime ja tööülesannete eripära tõttu. Lahendame iga olukorda individuaalselt. Kuna ettevõtte tegevusala ei eeldanud autotõstuki olemasolu, kuid töötaja tervisest ja tööülesannetest tulenevalt oli selle kasutamine vajalik, andis töötukassa autotõstuki tööalase abivahendina tasuta kasutada.

Autotõstuk

Tööalane abivahend: kõrgusreguleeritav klaviatuuri ja hiire alus ning monitor

Lauaplaadi külge kinnitatav kõrgusreguleeritav klaviatuuri ja hiire alus ning monitor on kõrgusreguleeritava töölaua alternatiiv, mis võimaldab püsti asendis tööd teha.

Kõrgusreguleeritav klaviatuuri ja hiire alus ning monitor

Käelise tegevuse abivahendid: balanssiir, akulintkruvikeeraja, naelapüstol

Töötukassa on puiduettevõtte töötajale tema erivajadusest tulenevalt tööalaste abivahenditena kasutada andnud balanssiiri tööriistade riputamiseks ning ühe käega kasutatava akulintkruvikeeraja ja naelapüstoli.

Balanssiir

 

Akulintkruvikeeraja

 

Naelapüstol

Käelise tegevuse abivahend: elektrilised käärid

Käsitööga tegelev töötaja vajas elektrilisi kääre, mille kasutamine vähendab kätele langevat koormust ning aitab pikemalt valuvabalt töötada.

Elektrilised käärid

 

Elektrilised käärid

Isteratas

Klient töötab kontoritöötajana, peamiselt asub ta kodukontoris. Tema liigeste liikuvus on haiguse tõttu piiratud ja liigesevalud on tööülesannete täitmisel takistuseks.

Kliendil on raske sundasendites olla ja istumine süvendab valusid. Tal on kõrgusreguleeritav laud, kuid istuva ja püstiasendi vaheldamisest töötamisel ei piisa. Liigeseid on vajalik pidevalt liikumises hoida, et valu ei süveneks, ja seetõttu peab klient oma töö sageli katkestama.

Isteratas võimaldaks jalaliigeseid istuvas asendis töötamisel täiendavalt liigutada ning samaaegselt tööülesandeid täita.

Isteratas Isteratas

Aku oksakäärid

Klient töötab lillepoes floristina. Tal on liikumis- ja käelise tegevuse takistused ning raske teha lilleseadeid. Eriti raske on teha pärgi ja seadeid, kus tuleb kasutada erinevaid oksi või tugevama varrega taimi.

Kliendile võimaldati tööalase abivahendina akuga oksakäärid, mis aitavad väiksema käejõuga oksa või vart lõigata.

Oksakääre on mitmesuguseid, sh ka akuga, kuid kliendi vähenenud töövõimest tulenevate takistuste tõttu oli oluline, et toode oleks kerge. Talle eraldati oksakäärid, mille aku asub kääridest eraldi ning seda saab „seljas kanda“.

Aku-oksakäärid Aku-oksakäärid

 

Kõnevõimendi

Klient töötab  õpetajana. Lisaks muudele piirangutele on tal takistatud kõnelemine ja hääl on nõrk. Kliendile eraldati vähenenud töövõimest tuleneva tööalase takistuse kõrvaldamiseks töötamiseks vajaliku abivahendina kõnevõimendi.

Kõne võimendamiseks on olemas erinevaid tehnilisi lahendusi, kuid üldjuhul on see süsteem, mis koosneb kõlarist, saatjast ja vastuvõtjast, ega ole hõlpsasti kaasaskantav. Antud juhul vajas klient oma töö iseloomust tulenevalt kaasaskantavat toodet. Selliste toodete valik on napp, kuid siiski õnnestus leida kliendile sobiv abivahend. 

Kõnevõimendi Kõnevõimendi

 

Kõnevõimendi

Nutikell

Nuti(käe)kell on küll üsna levinud ja laialt kasutatav vahend sammude lugemiseks, maksmiseks ja paljudeks muudeks tegevusteks, kuid antud juhul on see siiski tööalane abivahend.

Klient töötab puhastustöötajana nii siseruumides kui välialal. Ruume on palju, territoorium on suur ja tööülesanded vahelduvad. Tööülesannete kiireks edastamiseks kasutataks tavapärases olukorras mobiiltelefoni, kuid kliendil on kuulmispuue, ta ei kuule telefoni, ei saa seda töötades ka pidevalt jälgida ega pruugi tunda selle vibreerimist taskus. Randmel vibreerivale nutikellale saabuvaid kutsungeid ja sõnumeid on hõlpsam tajuda ja jälgida ning töötaja on kolleegidele kiiresti kättesaadav.

Lisaks eelnevale saab klient nutikellale (mobiiltelefoni vahendusel) SMSi ka juhul, kui töökohas käivitub tulekahjualarm. Selleks on vajalik lisada automaatse tulekahjusüsteemi (ATS) juurde vastav lisaseade.

Nutikell

 

Giljotiin

Klient töötab floristina ja käeliste piirangute tõttu on tal takistatud taimevarte lõikamine.

Oleme sarnase vajadusega klientidele tööalase abivahendina varem kasutada andnud elektrilisi oksakääre või ka nn vaibakääre, millega saab tugevamaid varsi ükshaaval lõigata. 

Giljotiin võimaldab kliendil mitme taime varsi korraga lõigata ning selle kasutamine vähendab lõikamisega seotud takistusi.

Giljotiin Giljotiin