Karjäärinõustamine
Karjäärinõustaja toetab teid enda tundmaõppimisel, oma oskuste, huvide, isiksuseomaduste ja võimete analüüsimisel. See aitab teil teha teadlikumaid ja sobivamaid hariduse ja tööalaste valikutega seotud otsuseid ning näha täiendavaid võimalusi muutuste olukorras. Karjäärinõustaja toel saate seada karjäärialaseid eesmärke ning läbimõeldult nende poole liikuma asuda.
Karjäärinõustajad töötavad igas Eesti Töötukassa maakondlikus osakonnas. Karjäärinõustamisel võivad osaleda kõik soovijad ning teenus on kõikidele tasuta.
Kuidas karjäärinõustamine toimub?
Karjäärinõustamine toimub individuaalse vestlusena või grupinõustamisena.
- Individuaalne vestlus toimub teie ja karjäärinõustaja vahel. Üldjuhul kestab nõustamine 45 minutit ning võib toimuda töötukassas kohapeal, veebis või telefoni teel. Soovitud tulemuseni jõudmine võib vajada mitut kohtumist, korduvkohtumiste osas saate kokku leppida karjäärinõustajaga.
- Grupinõustamisel osaleb tavaliselt 8-16 inimest. Üldjuhul kestab grupinõustamine 1,5-3 tundi. Grupis suheldes saate õppida teiste kogemustest ja jagada enda omi, arendada koostöö- ja eneseväljendusoskusi ning leida tuge grupikaaslastelt.
Karjäärinõustaja võib enda töös lisaks teiega vestlemisele kasutada erinevaid töövahendeid, näiteks töölehti, nõustamiskaarte, pildipõhiseid materjale, küsimustikke ja tõenduspõhiseid huvide-, isiksuse- ja võimete teste. Lisaks võib karjäärinõustaja teiega kokku leppida, et kahe kohtumise vahelisel ajal teeksite iseseisevalt mõnda tegevust (nt täidaksite testi või küsimustiku, uuriksite mõnda infomaterjali või veebilehte vms). Need vahendid ja tegevused on toeks erinevate lahendusvõimaluste analüüsimiseks, läbiarutamiseks ja edasiste plaanide tegemiseks.
Karjäärinõustamise kohta saate rohkem teada allolevast videolõigust.
Pöörduge karjäärinõustaja poole, kui soovite
- arutada töötamise võimalusi tööelu alustamiseks või uue töökoha leidmiseks
Sobib teile, kui teie tööalane olukord on muutumas ja sellega seoses on vajalik leida uus töökoht ning läbi mõelda töökoha leidmise tegevused: näiteks uute oskuste omandamine, tööotsinguteks vajalike teadmiste täiendamine või värskendamine.
- leida uusi võimalusi, kui mingil põhjusel vanal ametikohal ei saa enam töötada
Nõustamisel saab rääkida olemasoleva ameti vahetamisest või uue ameti õppimise võimalustest ja sellega seoses uue töökoha leidmisest. Samuti saab koos karjäärinõustajaga analüüsida enda sobivust ametitesse ja saada laiem ülevaade erinevatest valdkondadest ja ametitest tööturul, et neist endale sobiv valik teha.
- tundma õppida iseennast, oma oskusi ja teadmisi, et töömaailmas toimuvate muudatustega kaasas käia
Sobib teile, kui te vajate enda isikuomaduste analüüsi, et selle põhjal teha otsuseid töötamis- või õppimisvõimaluste valikul. Karjäärinõustaja aitab isikuomadusi analüüsida, leida tugevad küljed, millele karjäärivalikutes toetuda ja ka arendamist vajavad omadused, mille alusel valida edaspidised õpingud või koolitus oskuste õppimiseks või arendamiseks.
- läbi mõelda, kuidas muutustega kohaneda
Sobib teile, kui te vajate muutuste olukorraga toime tulemiseks laiemat vaadet enda karjääritee läbimõtlemiseks, enda tugevuste tundmaõppimiseks, eesmärgi sõnastamiseks ja tulevikuplaanide tegemiseks. Karjäärinõustaja toetab teid muutustega kohanemisel ning nende mõtestamisel.
- kaaluda võimalusi õppima asumiseks ning õpingute planeerimiseks, samuti kuidas jagada aega töötamise ja õppimise vahel
Sobib teile, kui te vajate enda õppimisplaanide läbimõtlemist sõltuvalt enda isikuomadustest ja võimalustest. Karjäärinõustaja toetab sobiva ja jõukohase õppimisvõimaluse analüüsil, et arvestada nii õpingute sisulise poolega kui ka õpinguteks piisava ajavaruga.
- seada eesmärgid ja koostada tegevusplaan oma tööalaste unistuste elluviimiseks
Sobib teile, kui te soovite leida selgema sihi enda tööalastes ja õppimisega seotud tegevustes, võtta vastu otsuseid, sõnastada eesmärgid ning mõelda läbi edasised sammud nende saavutamiseks. Karjäärinõustaja toetab teid eesmärgi saavutamiseks vajalike sammude läbimõtlemisel ja sõnastamisel.
Kus ja kuidas saate karjäärinõustamisel osaleda?
Karjäärinõustajaga saate kohtuda töötukassa maakondlikes esindustes, Tallinna ja Lõuna-Eesti karjäärikeskustes, muus kokkulepitud asukohas (koolis, noortekeskuses jm) või e-kanalite vahendusel (Microsoft Teams, telefon ja e-kiri). Karjäärinõustamise teenusstandardist saate ülevaate teenuste korraldusest.
E-karjääriteenus võimaldab teil saada karjäärialast nõustamist kodust lahkumata, oluline on nutiseadme ning internetiühenduse olemasolu. Enne veebiteenuse algust tutvuge teenusel osalemise meelespeaga.
Broneerige aeg nõustamiseks e-töötukassas
Võtke ühendust maakondliku esindusega
Eesti keele koolituse vajaduse korral saatke palun e-kiri oma nime, isikukoodi ja telefoninumbriga aadressile eestikeel@tootukassa.ee. Teiega võetakse 2 tööpäeva jooksul ühendust.
Lugege teenuse saamise tingimuste kohta täpsemalt kodulehelt.
Kasulikud lingid
- Karjääriveeb Minukarjäär.ee
- Tööjõuvajaduse baromeeter
- Oskuste kompass
- Haridusportaal
- OSKA uuringud ja tulevikutrendid
- Test: Milline amet teile sobiks?
- Töövihik „Abimees Sinu tulevikuplaanide tegemisel. Põhikoolile“
- Töövihik „Abimees Sinu tulevikuplaanide tegemisel. Gümnaasiumile“
- Töövihik „Abiks valikutel“