Ettevõtluse järelteenused
Töötukassa toetab ettevõtlusega alustamist ning hüvitab ettevõtja tegevusvaldkonnaga seotud
- koolituskulud
- individuaalse mentorluse kulud
ja pakub
- nõustamist mentorklubis,
kes on
- saanud ettevõtluse alustamise toetust (EVAT).
Koolituskulu ja individuaalse mentorluse kulu hüvitise summa on kuni 2500 eurot, sealhulgas individuaalse mentorluse kulu kuni 1250 eurot.
Nõustamine töötukassa korraldatud mentorklubis on klientidele tasuta.
Teenuse eesmärk on toetada äriplaani elluviimist ja jätkusuutlikkust.
Periood
Ettevõtluse toetamise teenust osutatakse isikule kahe aasta jooksul ettevõtluse alustamise toetuse saamisest.
Kulu hüvitamise alused
- Kulu hüvitatakse pärast teenuse toimumist arve ja selle tasumist tõendava dokumendi koopia ja koolituse puhul ka koolituse läbimist tõendava dokumendi (edaspidi nõutavad dokumendid) alusel.
- Koolituse läbimist tõendav dokument (tunnistus, tõend) peab vastama täiskasvanute koolituse seaduses toodud nõuetele.
- Juhul kui nõutavaid dokumente ei esitata töötukassale 30 päeva jooksul pärast kinnituskirjas toodud teenuse toimumise lõppkuupäeva, on töötukassal pärast tähtaja möödumist õigus kulu hüvitist välja mitte maksta.
- Arve peab olema väljastatud teie kui eraisiku nimele ja sellel peab kajastuma teenusel osalejana teie nimi.
- Teenusel osalemine peab olema toimunud ning arve peab olema tasutud kahe aasta jooksul alates ettevõtluse alustamise toetuse ülekandmise päevast.
- Kui teenuse tegelik maksumus (esitatud arve järgi) on kinnituskirjal näidatust väiksem, hüvitatakse kulu arvel näidatud summas.
- Kui teenuse tegelik maksumus (esitatud arve järgi) on kinnituskirjal näidatust suurem, hüvitatakse kulu kinnituskirjal näidatud summas.
- Kulu hüvitis kantakse teie kui eraisiku pangakontole kümne tööpäeva jooksul arvates nõutavate dokumentide esitamisest.
- Kulu ei hüvtata, kui toetuse saaja on ise ettevõtluse järelteenuse avalduses märgitud teenuse osutaja.
Summa
Ettevõtluse järelteenuste raames võib töötukassa hüvitada koolituskulu ja individuaalse mentorluse kulu kokku kuni 2500 eurot, sealhulgas individuaalse mentorluse kulu kuni 1250 eurot.
Teenused
Koolitus
Ettevõtluse toetamiseks võib töötukassa hüvitada koolituskulu ja individuaalse mentorluse kulu kokku kuni 2500 eurot, sealhulgas individuaalse mentorluse kulu kuni 1250 eurot.
Kulu hüvitamine peab olema varem töötukassaga kooskõlastatud – selleks peab esitama ettevõtluse toetamise teenuse kulu hüvitamise avalduse. Järelteenuste koolituste raames üldjuhul individuaalse koolituse kulu ei hüvitata, va. juhul kui koolitust avatud turul ei pakuta ja see koolitus on otseselt seotud asutatud ettevõtte tegevusvaldkonnaga. Töötukassal on õigus küsida võrreldavaid hinnapakkumisi.
Koolituskulu hüvitamise avalduses peab põhjendama teenuse vajadust, vastates järgmistele küsimustele.
- Millised on teie ootused antud koolituse osas? Kuidas plaanite rakendada koolitusel saadud teadmisi äritegevuses?
- Kas ja kuidas mõjutab koolituse läbimine olemasolevat ja/või potentsiaalset klientuuri?
- Mis muutub ettevõttes/ettevõtte tulemustes tänu koolituse läbimisele?
- Palume teie hinnangut, kuidas koolituse läbimine mõjutab ettevõtte müügitulemusi. Millist müüki planeerite saada tänu soovitud koolitusele (nt aastas)?
Tähelepanu!
Töötukassa hüvitab üksnes täiskasvanute koolituse seaduses nimetatud täienduskoolitusasutuse pidaja korraldatava täienduskoolituse kulud.
Koolitaja kehtivat koolitusluba või tegevusluba või majandustegevusteadet saab kontrollida Eesti hariduse infosüsteemi kaudu.
Vajaduse korral saab asjaomase kinnituse küsida ka otse koolitajalt.
Kulu ei hüvitata kui toetuse saaja on ise ettevõtluse järelteenuse avalduses märgitud toetuse saaja.
Individuaalne mentorlus
Ettevõtluse toetamiseks võib töötukassa hüvitada koolituskulu ja individuaalse mentorluse kulu kokku kuni 2500 eurot, sealhulgas individuaalse mentorluse kulu kuni 1250 eurot.
Individuaalne mentorlus peab sisaldama äri käivitamise ja jätkusuutlikkuse saavutamisega seotud teemasid, küsimusi ja probleeme.
Avalduse analüüsimiseks vajame järgmist teavet.
1. Individuaalse mentorluse programmi teemad
Enamasti on teemad seotud järgmiste valdkondadega:
- Eesmärkide seadmine ja tegevusplaan
- Müük, turustamine, võrgustik
- Turundus, meetodid
- Finantsplaneerimine
- Personalitöö
2. Individuaalse mentorluse programmi kava
Programmi kestus on harilikult kõige vähem neli kuni viis kuud. Programm peab sisaldama piisaval määral kontakttunde, et oleks võimalik jõuda ka reaalsete tulemusteni. Lühema aja puhul ei pruugi eesmärgid realiseeruda.
Kavas või programmis peavad olema esitatud
- mentii (juhendatav) ja mentori (juhendaja) vahel kokkulepitud konkreetsed ja selged eesmärgid
- tagasiside vormid
- plaanitud tulemused
- kohtumiste ajakava
- töömaht tundides kokku
- raha maksmise kokkulepped. Kuidas plaanitakse teenuse eest maksta? Mille alusel (nt tööde üleandmis-vastuvõtmisaktid vm)?
3. Konkreetne ettevõte või organisatsioon, millega saavutati individuaalse mentorluse kokkulepe, info mentori kohta ehk konkreetse eraisiku kohta, kes vastutab mentorlusprogrammi ja selle tulemuste eest.
4. Mentori CV. Sobiva mentoril on pikaajaline (vähemalt viieaastane) ettevõtlus- ja juhtimiskogemus.
Eesti Töötukassa korraldatud mentorklubi
Eesti Töötukassa korraldatud mentorklubis osaledes saate vahetada teadmisi ja kogemusi ettevõtluses kogenud inimestega ning luua uusi ärikontakte, et tagada enda loodud ettevõtte areng, konkurentsivõimelisus ja jätkusuutlikkus.
Eesti Töötukassa korraldatud mentorklubis osalemine on tasuta.
Mentorklubi koosneb kuuest klubiõhtust. Iga klubiõhtu kestab neli-viis tundi.
Klubiõhtud toimuvad tavaliselt kahel korral kuus ning on üles ehitatud interaktiivse koolitusena, mille käigus lahendatakse praktilisi ülesandeid, arutletakse ettevõtluse üle ning tõstatatakse probleeme ja otsitakse neile koos koolitaja ja mentoritega lahendusi (nt läbirääkimisoskused, esinemisoskus, ärisuhtlus, turundus ja müügistrateegiad).
Täpsemat infot mentorklubide toimumise kohta saate töötukassa maakondlike osakondade teenusekonsultantidelt.
Taotlemine
Ettevõtluse toetamise teenuse kulu hüvitamise avaldus tuleb esitada ja kooskõlastus saada enne teenuse algust. Avaldus tuleb esitada vähemalt kümme tööpäeva enne teenuse algust.
Avalduse saab esitada
E-töötukassas (soovitavalt), klõpsates järgmisel lingil: ettevõtlustoetuse avalduse esitamine, või e-posti teel evat@tootukassa.ee.
Ettevõtluse toetamise teenuse osutamine on vähese tähtsusega abi.
NB! Töötukassa pöörab tähelepanu, et ühe ja sama tegevuse katteks (teenuse ostuks) ei või olla saadud Euroopa Liidu toetust mõnest teisest fondist või programmist.
Küsimuste korral võtke palun ühendust ettevõtlustoetuse osakonnaga aadressil evat@tootukassa.ee.