Sertifikaadi või kutsetunnistuse kulude hüvitamine
Teenuse eesmärk on toetada inimest oskuste või kvalifikatsiooni saamise tõendamisel.
Sertifikaadi või kutsetunnistuse kulude hüvitamise teenus võimaldab hüvitada töötajale kvalifikatsiooni tõendava dokumendi saamisega seotud kulu. Kulu hüvitatakse avalduse, kuludokumentide ja kvalifikatsiooni tõendava dokumendi alusel. Dokumendid saab esitada e-töötukassas, e-postiga, postiga või esinduses kohapeal.
Peamised kvalifikatsiooni tõendavad dokumendid on kutsetunnistus, pädevustunnistus, sertifikaat ja juhtimisõigust tõendav dokument.
Vormid ja dokumendid
Kvalifikatsiooni tõendava dokumendi saamisega seotud kulu on eksamile eelneva konsultatsiooni tasu, eksami ja taotletud tunnistuse tasu, sh riigilõiv.
NB! Kvalifikatsiooni tõendava dokumendi saamisega seotud kuluks ei loeta koolituskulusid.

Seda, milleks on vaja kutsetunnistust, selgitab samuti Kutsekoja videoklipp
Kellele ja millises summas kulu hüvitatakse?
Kvalifikatsiooni saamisega seotud kulu hüvitatakse, kui
- töötate avalduse esitamise ajal töölepingu või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel või olete avalikus teenistuses;
- teie koolituse läbimise eest on tööandjale makstud koolitustoetust või hüvitatud koolituskulud või
- olete avalduse esitamisele eelneva kolme aasta jooksul läbinud töötukassa korraldatud asjaomase tööturukoolituse ning
- olete sooritanud kolme aasta jooksul pärast koolituse lõppu eksami positiivsele tulemusele.
Kvalifikatsiooni saamisega seotud kulu hüvitatakse kuni 500 eurot kolme aasta jooksul.
Näited
- 52-aastane töötaja läbis töötukassa kaudu harvesterioperaatori koolituse ning sooritas positiivselt harvesterioperaatori kutseeksami. Töötukassa hüvitab töötajale kutseeksamitasu, mis 4. taseme kutseeksami puhul on 350 eurot. Kuna inimene ei ole varem töötava inimesena kvalifikatsiooni saamisega seotud kulude hüvitamist taotlenud, siis saab ta vajaduse korral kolme aasta jooksul kasutada veel kuni 150 eurot.
- Inimene osales töötuna keevitaja koolitusel 2016. aastal. Vahetult pärast koolitust asus ta tööle ja sama aasta sees sooritas keevitaja I taseme kutseeksami positiivsele tulemusele. Kuna eksam toimus enne tööhõiveprogrammi rakendumist, siis töötukassa eksamikulusid ei hüvitanud.
- Inimene osales töötuna veoautojuhi koolitusel. Koolitus lõppes oktoobris 2015. Seejärel käis ta töötukassa kulul C-kategooria sõidu- ja teooriaeksamil Transpordiametis, kuid kukkus läbi. 2023. aastal sooritas ta eksamid uuesti ning seekord positiivsele tulemusele. Kuna ta oli tööle asunud ning eksami positiivsele tulemusele sooritamine jäi koolituse lõpetamisest arvates kolme aasta sisse, hüvitas töötukassa eksami sooritamisega seotud kulu.
- Inimene osales töötuna töötukassa toel C-kategooria koolitusel, mis on vastav koolitus C-kategooria juhtimisõiguse kulude (riigilõiv) hüvitamiseks. C-kategooria juhtimisõiguse koolituse läbimine ei anna aga õigust veoautojuhi pädevustunnistuse kulu hüvitamisele, isikul peab olema enne läbitud veoautojuhi ametikoolitus.
Kuidas kulu hüvitamist taotleda?
Kvalifikatsiooni saamisega seotud kulu hüvitamiseks tuleb esitada
- avaldus;
- kvalifikatsiooni kulu ning tasumist tõendav arve ja maksekorraldus või kassaorder;
- kvalifikatsiooni tõendav dokument, v.a kutsetunnistus ja juhtimisõigust tõendav dokument.
Kvalifikatsiooni saamisega seotud kulu hüvitamise avaldust saab täita ja esitada
- e-töötukassas;
- e-postiga, saates digiallkirjastatud avalduse maakondliku osakonna üldisel e-posti aadressil. Esinduste kontaktid leiate siit, üldine e-posti aadress on kohe esinduse kontaktandmete alguses;
- tavapostiga, saates allkirjastatud paberkandjal avalduse maakondliku osakonna üldisel aadressil. Esinduste kontaktid leiate siit, osakonna postiaadress on kohe esinduse kontaktide alguses;
- töötukassa maakondlikus osakonnas kohapeal.
Teenust rahastatakse Vabariigi Valitsuse 29.09.2023 määruse nr 90 „Tööhõiveprogramm 2024-2029“ § 7 lg 6 p 3 ja § 25 alusel.