Koolitustoetus tööandjatele töötajate värbamiseks
Töötaja värbamine võib tuua kaasa töötaja koolitamise vajaduse.
Kui otsite töötajat põhikutsealale vastavas ametis, mis on valdkondlike tööjõuvajaduse uuringute kohaselt (nn OSKA uuringud, mida teeb Kutsekoda) lähiaastatel kasvava tähtsusega ning millele juba praegu ei ole piisavalt sobivate oskustega töötajaid, saab töötukassa toeks olla koolitustoetusega. Koolitustoetust saab taotleda eraõiguslik juriidiline isik, füüsilisest isikust ettevõtja tööandjana ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutus.
Sammud koolitustoetuse taotlemisel
1. Töökuulutuse avaldamine töötukassa kodulehel
Toetuse saamiseks peab tööandja otsima sobivaid kandidaate esmalt töötukassa kaudu ja avaldama töökuulutuse töötukassa kodulehel. Töökuulutuse avaldamise kohta leiate infot siit. Kui leiate töötukassas registreeritud töötute seast sobiva töötaja, saame hüvitada 100 protsenti koolituskulust, kuid mitte üle 2500 euro töötaja kohta.
Kui töötukassa kaudu töötajat ei leia, võite töötaja leida ka muul viisil, sh võib osutuda sobivaks kandidaadiks mõni teie praegune töötaja. Koolitustoetust saate kasutada ka tema väljaõppeks. Üldjuhul hüvitame sel juhul kuni 80 protsenti koolituskulust, kuid mitte üle 2500 euro töötaja kohta.
2. Sõlmige töötajaga tööleping
Toetust saab taotleda, kui töötajaga on sõlmitud tähtajatu või vähemalt kuuekuuline tööleping. Avaldus tuleb esitada pärast töölepingu sõlmimist ja hiljemalt 4 kuu jooksul töötaja tööle asumisest tööandja juurde või teisele ametikohale asumisest tööandja juures.
3. Valige välja sobiv koolitus
Töötaja väljaõppeks kavandatavate koolituste kogumaht olgu vähemalt 50 akadeemilist tundi ja kestus tohib olla kuni 12 kuud. Koolituse õppekava kogumaht võib sisaldada auditoorse, praktilise ja iseseisva töö tunde.
4. Esitage avaldus
Koolitustoetuse avaldus esitage palun enne koolituse algust e-töötukassa kaudu. Samas saab juhatuse liige volitada ka B-kaardile mitte kantud isikuid avaldust esitama.
Koolitustoetus on vähese tähtsusega abi (VTA). Kui VTA ülemmäär on täitunud, siis makstakse koolitustoetust riigiabi grupierandina, tööandja avaldusel toodud töötajate eest kuni 50 protsenti kulude kogusummast, kuid mitte üle 2500 euro töötaja kohta.
Tööandjale makstakse sama töötaja koolitamise eest koolitustoetust kokku kuni 2500 eurot kolme aasta jooksul üle kõikide toetusvõimaluste (töötaja värbamine, muutuste olukord ettevõttes, eesti keele ja IKT oskuste arendamine). Kui tööandjale on varem koolitustoetust makstud, siis võib koolitustoetuse summa töötaja kohta olla väiksem.
5. Kui koolitustoetuse maksmise otsus on käes
Esmalt kannab tööandja kõik töötajate koolitusega seotud kulud ise. Koolitustoetust maksame kuluaruande alusel (saab esitada e-töötukassas), millele on lisatud koolitusega seotud kuludokumentide koopiad (arve ja maksekorraldus) ning koolituse lõpus töötajale väljastatud tunnistuse või tõendi koopia. Koolituse arve peab olema koolitusasutuse poolt väljastatud tööandja nimele. Arvele peab olema märgitud koolituse nimetus, toimumise periood (kuupäevast kuupäevani), kogumaht akadeemilistes tundides ja osaleja(te) ees- ja perenimi. Arve nõuded palume tööandjal edastada koolitusasutusele.
Koolitustoetust makstakse tööandjale, kui koolituskulusid tõendavad dokumendid on esitatud töötukassale hiljemalt kuue kuu jooksul koolituse lõppemisest.
Koolitustoetust ei määrata, kui:
1) tööandjal või koolitajal on äriregistrist kustutamise hoiatus või tema suhtes on algatatud likvideerimismenetlus või pankrotimenetlus;
2) tööandja või koolitaja on oluliselt rikkunud töötukassaga sõlmitud halduslepingut või hankelepingut või töötukassa kehtestatud koolituskaardi koostööpõhimõtteid;
3) tööandjal on äriregistrile esitamata majandusaasta aruanne, mille esitamise tähtaeg on saabunud või
4) tööandjal on maksuvõlg, mis kokku on 100 eurot või suurem ja on ajatamata.
Töötukassal on õigus küsida lisadokumente ja selgitusi ning teha paikvaatlusi.
Kui teil on küsimusi, pöörduge palun koolitustoetus@tootukassa.ee
Näide. Tegevust alustav puidutööstusettevõte soovib leida töötajaid. Ettevõte avaldab töökuulutuse töötukassa kodulehel, kuid sobiva ettevalmistusega töötajaid ei leia. Samas ollakse nõus osa isikuid tööle võtma ja välja koolitama. Tööandja ja kutseõppeasutus koostavad sobiva õppekava ja tööandja esitab töötukassale enne koolituse algust avalduse koolitustoetuse saamiseks. Kuna kõik töötajad leiti töötukassa kaudu registreeritud töötute seast, hüvitab töötukassa 100 protsenti koolituskuludest, kuid mitte üle 2500 euro ühe töötaja kohta.
Kasulikud lingid