Rahvusvahelise kaitse saaja töötamise toetamine
Rahvusvahelise kaitse saaja tööellu sisseelamise ja tööl püsimise toetamiseks makstakse tööandjale rahvusvahelise kaitse saaja tööalase mentorluse tasu ning hüvitatakse tema kvalifikatsiooni saamise ja töötamise ning tööle asumisega seotud tõlketeenuse kulu.
Eesmärk on suurendada rahvusvahelise kaitse saajate tööhõives osalemist ja püsimist, aidata kaasa iseseisvale toimetulekule ning kohanemisele ja lõimumisele Eesti ühiskonda.
Vormid ja dokumendid
- Avaldus rahvusvahelise kaitse saaja töötamise toetamiseks – MENTORLUS (20 KB, docx)
- LISA mentorluse avaldusele (esitada AINULT koos mentorluse avaldusega) (14 KB, xlsx)
- Avaldus rahvusvahelise kaitse saaja töötamise toetamiseks – kvalifikatsiooni saamise ja töötamisega ja tööle asumisega seotud tõlketeenuse kulu hüvitamiseks (24 KB, docx)
Tasu makstakse ja kulud hüvitatakse:
- kui tööandja võtab tööle rahvusvahelise kaitse saaja tähtajatu või vähemalt neljakuulise tähtajaga töölepinguga ja
- rahvusvahelise kaitse saajate puhul, kelle esmakordsest Eesti elamisloa saamisest rahvusvahelise kaitse saajana või ajutise kaitse saajana või Eestis töötamist lubava rahvusvahelise kaitse taotleja tunnistuse saamisest ei ole möödunud üle viie aasta.
Taotlemine ja kulude hüvitamine
Rahvusvahelise kaitse saaja töötamise toetamiseks tuleb tööandjal esitada töötukassale avaldus.
Avaldust saab esitada:
- e-postiga või
- paberkandjal töötukassa maakondlikku osakonda.
Avaldus peab olema allkirjastatud, e-postiga esitatud avaldus peab olema digitaalselt allkirjastatud. Avaldus tuleb esitada töötukassa maakondliku osakonda, teie ettevõte äriregistri aadressi järgi. E-postiga saatke avaldus maakondliku osakonna üldisel e-posti aadressil (näiteks kui Ida-Virumaa, siis idaviru@tootukassa.ee). Juhul kui äriregistri aadress asub Harjumaal, tuleb avaldus esitada: tallinn.raks@tootukassa.ee.
Avalduse allkirjastaja peab olema juhatuse liige või volitatud isik. Volitatud isiku puhul tuleb avaldusele lisada volikiri (ei pea olema notariaalne). Siit leiate kõigi töötukassa esinduste kontaktid.
Rahvusvahelise kaitse saaja töötamise toetamiseks võetakse avaldusi vastu alates 1. juunist 2022.
Kulude hüvitamise kohta väljastab töötukassa tööandjale kinnituskirja või otsuse tasu maksmise kohta ja keeldumise puhul sellekohase otsuse. Tööalase mentorluse tasu avalduse korral otsustab töötukassa teenuse osutamise mitte enne kui rahvusvahelise kaitse saaja on töötanud tööandja juures vähemalt 30 päeva.
Teenuse raames saab tööandja taotleda Eesti Töötukassalt:
- tööalase mentorluse tasu maksmist,
- kvalifikatsiooni saamise kulude hüvitamist,
- tööalase tõlke teenuse kulude hüvitamist.
Tööalase mentorluse tasu
Tööandja saab taotleda töötukassalt tööalase mentorluse tasu maksmist, kui tööandja juures töötav rahvusvahelise kaitse saaja vajab tööalast juhendamist (mentorlust). Tööalase mentorluse tasu makstakse tööandjale kui rahvusvahelise kaitse saaja on töötanud tema juures vähemalt 30 päeva.
Rahvusvahelise kaitse saaja tööandjale ühekordselt makstav tööalase mentorluse tasu on 75% töölepingu seaduse § 29 lõike 5 alusel kehtestatud kuutasu alammäärast.
Tööalase mentorluse ühekordset tasu võib töötaja eest maksta nelja kuu jooksul rahvusvahelise kaitse saaja tööle asumisest tööandja juures. See tähendab, et tööandja saab sama rahvusvahelise kaitse saaja kohta taotleda tööalase mentorluse tasu ühe korra. Mentorluse tasu makstakse, kui töötaja asus sõlmitud lepingu alusel tööle ja mentorlus on osutatud enne nelja kuu möödumist töötaja tööle asumisest.
Kvalifikatsiooni saamise ja tööalase tõlke teenuse kulude hüvitamine
Tõlketeenuse kuluna hüvitame rahvusvahelise kaitse saaja töötamisega seotud suulise või kirjaliku tõlketeenuse kulu (nt töötamisega seotud dokumendid).
Kvalifikatsiooni saamise kuludena hüvitame töötaja kutsetunnistuse, pädevustunnistuse, sertifikaadi või mootorsõiduki juhtimisõigust tõendava dokumendi saamisega seotud ja töötaja eest kantud kulu: eksamile eelneva konsultatsiooni, eksami ja taotletud tunnistuse tasu, sh riigilõivu.
Kulu on võimalik hüvitada, kui seda taotletakse ja kvalifikatsioon on omandatud/tõlketeenus osutatud ühe aasta jooksul töötaja tööle asumisest või tähtajaliselt töölevõtmise korral töösuhte tähtaja jooksul, kuid mitte kauem kui ühe aasta jooksul töötaja tööle asumisest.
Kvalifikatsiooni saamise ja tööalase tõlketeenuse kulud hüvitatakse kokku kuni 500 eurot (koos käibemaksuga) ühe töötaja kohta.
Tõlkekulud on abikõlblikud ka juhul, kui tõlge on tellitud mõistliku aja jooksul enne töötaja tööle asumist. Tööle asumise aeg märgitakse töölepingus ja töötamise registris.
Töötukassa hüvitab kulud tööandjale:
- arve ja arve tasumist tõendava dokumendi alusel,
- kvalifikatsiooni kulu hüvitamisel lisaks kvalifikatsiooni tõendava dokumendi (pädevustunnistuse, sertifikaadi) ja riigilõivu tasumist tõendava dokumendi koopia esitamisel.
Arvel peab kajastuma teenuse sisukirjeldus; teenuse osutamise periood, arve peab olema väljastatud tööandja nimele.
Tõlketeenuse kulu hüvitamisel märkida suulise tõlke korral mida tõlgiti ja kirjaliku tõlke korral loetleda millised dokumendid (vajadusel millise ametikohaga seonduvalt) tõlgiti.
Rahvusvahelise kaitse saaja töötamise toetamine on vähese tähtsusega abi. Selle kohta leiate rohkem infot rahandusministeeriumi kodulehelt.
Kuidas tööandja leiab tööturult tööotsijad, et teenusega „Rahvusvahelise kaitse saaja töötamise toetamine“ nende tööellu sisenemisel ja püsimisel vajalikku tuge pakkuda?
Toetust on võimalik taotleda, kui tööandja on vabale töökohale juba leidnud töötaja, kes vastab teenuse tingimustele. Seejuures ei pea töötaja olema olnud töötuna arvel.
Kui tööandja kasutab uue töötaja leidmisel e-töötukassa abi, saab iseteeninduses töökuulutuse sisestamisel teada anda valmisolekust tööd pakkuda ka Ukraina sõjapõgenikele.
Töökuulutuse lisamise kohta saab täpsemalt lugeda siin.
Kindlasti tasub kasutada võimalust, et tööpakkumine sisestada ka vene ning vajadusel ka inglise keeles. Vene keeles on tööpakkumiste sisestamisel võimalus kasutada automaattõlget.
Nii on ajutise kaitse saajatel märksõna otsinguga võimalik leida tööpakkumised ja tööandjad, kes on valmis värbama ka Ukraina sõjapõgenikke.
Kui vabale töökohale on sobiv inimene leitud ja tööle asunud (töötamise registris on vastav kanne tehtud), saabki tööandja juba tööellu sisseelamise ja tööl püsimise toetamiseks teenust kasutada.
Lisateavet saate töötukassa tööandjate konsultantidelt.