Töötukassa veebilehel kasutatakse küpsiseid. Küpsistest saate loobuda igal ajal, muutes kasutatava seadme veebilehitseja seadistusi ja kustutades salvestatud küpsised. Küpsistest loobumine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.

Teenused ja hüved

Sotsiaalmaksu hüvitamine vähenenud töövõimega inimese eest

Tööandja, kelle juures töötab vähenenud töövõimega töötaja, saab taotleda Eesti Töötukassalt sotsiaalmaksu soodustust.

Tööandjal tuleb esitada töötukassale taotlus ning sotsiaalmaksu soodustuse saamiseks peavad olema täidetud järgmised tingimused:

  • tööandja on äriühing, mittetulundusühing, sihtasutus või füüsilisest isikust ettevõtja;
  • töötajal on vähenenud töövõime (töötajale on määratud osaline või puuduv töövõime või vähemalt 40-protsendiline püsiv töövõimetus);
  • töötaja töötab tööandja juures töölepingu alusel (töövõtu-, käsundus- või muu võlaõigusliku lepingu alusel tasu saava vähenenud töövõimega isiku eest riik sotsiaalmaksu ei maksa).

Tööandja esitatud sotsiaalmaksu hüvitamise taotluses märgitakse vähenenud töövõimega töötaja ees- ja perekonnanimi, isikukood, töösuhte alguse kuupäev ning kinnitus, et tööandja arvestab tulumaksu kinnipidamisel maksuvaba tulu, või kui töötaja ei ole esitanud maksuvaba tulu arvestamise avaldust ühelegi tööandjale, on ta kirjaliku avaldusega andnud tööandjale õiguse tema eest sotsiaalmaksu soodustust taotleda.

Riigipoolse sotsiaalmaksu maksmise kohustuse tekkimise päevaks loetakse töötukassale taotluse esitamise päeva, mis ei saa olla varasem töösuhte alguse päevast või töötajal vähenenud töövõime tuvastamise päevast. Taotlust ei saa esitada tagasiulatuvalt.

Näide. Tööandja esitab sotsiaalmaksu maksmise taotluse 10. augustil, vähenenud töövõimega inimesega on sõlmitud tööleping algusega 1. juulil. Töötukassa hakkab maksma sotsiaalmaksu töötaja eest alates 10. augustist, s.o taotluse esitamise päevast.

Riik maksab töötukassa kaudu vähenenud töövõimega töötaja eest sotsiaalmaksu selleks kehtestatud kuumääralt 20% (2024. aastal 725 eurolt 145 eurot; 2025. aastal 820 eurolt 164 eurot). Tööandja maksab vähenenud töövõimega töötaja eest sotsiaalmaksu palga sellelt osalt, mis ületab töötukassa makstud sotsiaalmaksu arvutamise aluseks olevat kuumäära. Kui töötaja tegelik palk on kuumäärast väiksem (nt inimene töötab osaajaga), maksab töötukassa tema eest sotsiaalmaksu ikkagi kuumääralt arvestatuna.

Kui vähenenud töövõimega töötaja on töösuhtes mitme tööandjaga, maksab riik sotsiaalmaksu selle tööandja eest, kes töötaja palgalt tulumaksu kinnipidamisel arvestab maksuvaba tulu. Kui töötaja ei ole esitanud maksuvaba tulu arvestamise avaldust ühelegi tööandjale, valib töötaja kirjaliku avaldusega ühe tööandja, kelle eest riik maksab sotsiaalmaksu.

Näide. Vähenenud töövõimega töötaja on töösuhtes tööandjatega A ja B.

Kuna töötaja ei ole esitanud maksuvaba tulu arvestamise avaldust kummalegi tööandjatest, peab ta valima ühe tööandja, kelle eest riik hakkab sotsiaalmaksu maksma.

Töötaja valib tööandjaks, kelle eest riik hakkab maksma sotsiaalmaksu, tööandja A. Selleks peab töötaja esitama tööandjale A (digi)allkirjastatud avalduse, kus ütleb: „Olen valinud tööandja A selleks tööandjaks, kellel on õigus Eesti Töötukassast minu eest sotsiaalmaksu soodustust taotleda.“

Õigust riigipoolsele sotsiaalmaksu maksmisele kontrollitakse iga kuu ning tingimustele vastava töötaja eest maksab töötukassa sotsiaalmaksu otsusele märgitud perioodil. Kui sotsiaalmaksu maksmise aluseks olev asjaolu langeb ära (nt vähenenud töövõime periood lõpeb), siis töötukassa lõpetab ka sotsiaalmaksu maksmise.

Töötukassa kannab vähenenud töövõimega töötaja eest sotsiaalmaksu üle Maksu- ja Tolliameti kontole hiljemalt aruandekuule järgneva kuu 10. kuupäevaks.

Tööandja deklareerib vähenenud töövõimega töötaja eest sotsiaalmaksu TSD lisal 1. Lisainfot deklareerimise kohta leiab Maksu- ja Tolliameti kodulehelt.

Taotlust saab esitada:

e-töötukassas

e-posti teel digiallkirjastatuna aadressil sm.erijuhud@tootukassa.ee

kohapeal töötukassa maakondlikus osakonnas või

posti teel aadressil Lõõtsa 2a, 11415 Tallinn.