Töötukassa veebilehel kasutatakse küpsiseid. Küpsistest saate loobuda igal ajal, muutes kasutatava seadme veebilehitseja seadistusi ja kustutades salvestatud küpsised. Küpsistest loobumine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.

Teenused ja hüved

Tervisepiiranguga inimese töötamise toetamine

Kui võtate tööle või teie juures juba töötab inimene, kellel on tervisepiirangu tõttu raske oma tööülesandeid täita, pakume teile mitmeid toetavaid ja töötajat abistavaid teenuseid. 

Tugiisikuga töötamine

Kui töötaja vajab töötamisel tervisepiirangu tõttu tavapärasest rohkem abi ja juhendamist, saab tema tööandja taotleda töötukassalt tugiisikuga töötamise teenust.

Tugiisikuga töötamise teenust osutatakse, kui tervisest tuleneva takistusega (puude, püsiva töövõimetuse, osalise või puuduva töövõimega) inimene või pikaajalise haiguslehe alusel töötaja asub tööle või töötab.

Tugiisik juhendab ja abistab inimest tööellu sisseelamisel, tööülesannete täitmisel, töö planeerimisel ja korraldamisel või tööalasel suhtlemisel.

Tugiisik ei osuta füüsilist abi, ei täida tööülesandeid töötaja eest ega paku erialast väljaõpet või koolitust. Samuti ei saa teenust kasutada, kui töötaja abivajadus on vähene (vähem kui 50 protsenti eeldatavast tööajast).

Teenuse taotlemiseks tuleb tööandjal esitada avaldus töötukassa maakondlikku osakonda.

Teenust on võimalik osutada kõikide töösuhte liikide korral kuni 12 kuu jooksul. Põhjendatud vajaduse korral saab teenust osutada mitu korda ka sama tööandja juures ja samal ametikohal töötamiseks. Eesmärk on, et töötaja suudaks aja möödudes töötada võimalikult iseseisvalt.

Tugiisikuks võib olla kolleeg või sobiv inimene väljastpoolt töökohta. Sobiv tugiisik leitakse koostöös tööandja, töötaja ja töötukassa juhtumikorraldajaga.

Töötukassa sõlmib lepingu tööandja, tugiisiku või teenuseosutajaga, kes tagab teenuse osutamise, ning maksab talle teenuse osutamise eest tasu. Teenuse maht lepitakse kokku lepingus ning see võib olla 50, 75 või 100 protsenti töötaja eeldatavast tööajast.

Tugiisikuga töötamise teenuse tasu päevamäär on kaheksakordne töölepingu seaduse § 29 lõike 5 alusel kehtestatud töötasu alammäär tunnis. Tasu arvestatakse päevamäära, töötaja tööaja ja lepingus kokkulepitud teenuse mahu alusel. Tasu makstakse teenuse osutajale töötaja iga tööpäeva eest tööandja esitatud tõendi järgi, kuid mitte rohkem kui 22 päeva eest ühes kalendrikuus.

Tööalane abivahend

Kui tööülesannete täitmine tööandja vahenditega on töötaja tervisepiirangu tõttu takistatud, anname töötajale kasutada tööalase abivahendi.

Tööalane abivahend on abivahend, milleta inimesel ei ole oma tervisest tuleneva takistuse (puude, püsiva töövõimetuse, osalise või puuduva töövõime) või pikaajalise haiguslehe alusel töötaja terviseprobleemi tõttu võimalik tööülesandeid täita, näiteks ekraanilugemistarkvara, digitaalne luup, heliülekandesüsteemid, tõste-, teisaldamis- ja kallutusabivahendid töökohal.

Vahend, mis on tööülesannete täitmiseks vajalik tervisest tulenevast takistusest või pikaajalise haiguslehe alusel töötaja terviseprobleemist olenemata, on tavapärane töövahend, mitte tööalane abivahend. Tööandja peab võtma töötaja kasutusse antava töövahendi valikul arvesse töö laadi, töökoha töötingimusi, aga ka töötaja kasvu ning tema füüsilisi ja vaimseid võimeid, et tööd saaks teha ergonoomiliselt õiges asendis.

Töötukassa juhtumikorraldaja kaalub võimalikke lahendusi töötamisel esinevate takistuste kõrvaldamiseks, hindab tööalase abivahendi kasutamise vajadust ja selgitab välja sobiva abivahendi.

Tööalase abivahendi saab töötaja enda kasutusse kuni oma töösuhte lõpuni, aga esialgu mitte kauemaks kui kolmeks aastaks. Lepingut saab pikendada, kui abivahend on talle tööülesannete täitmisel endiselt vajalik.

Töökoha kohandamine

Kui võtate tööle või teie juures juba töötab inimene, kellel on tervisepiirangu tõttu raske pääseda oma tööruumidesse või kasutada ettenähtud töövahendeid, aitame kohandada töö tegemiseks vajaliku ehitise, ruumi või töövahendi talle ligipääsetavaks ja kasutatavaks.

Tööandja peab tagama töötaja töökoha ja -vahendite vastavuse töökeskkonna ja -ohutuse nõuetele. Samuti peab töökoha ja -vahendite kasutada andmisel arvestama töö laadi ning töötaja füüsiliste ja vaimsete võimetega. Üldkasutatav hoone, kus osutatakse avalikkusele administratiivseid, juriidilisi, sotsiaalseid või muid samaväärseid teenuseid, peab olema kõikidele inimestele võrdsetel alustel juurdepääsetav.

Kui töökeskkond ja -vahendid vastavad nõuetele, kuid tervisest tuleneva takistusega või pikaajalise haiguslehe alusel töötajale sobiva töökeskkonna loomine põhjustab tööandjale olulisi lisakulutusi, kaalub töötukassa töökoha kohandamise kulu hüvitamist lähtuvalt kulu mõistlikkusest.

Kohandamise kulu on võimalik tööandjale hüvitada 50–100 protsendi ulatuses, kui töökoha kohandamist vajav tervisest tuleneva takistusega (puude, püsiva töövõimetuse, osalise või puuduva töövõimega) inimene või pikaajalise haiguslehe alusel töötaja asub tööle või juba töötab ning tema töösuhe on tähtajatu või tähtajaga vähemalt kaks aastat.

Kohandada saab ka kodus asuvat töökohta, kui see on tööandjaga kokkulepitud töökoht.

Tööandja esitab töötukassale tööruumide ja -vahendite kohandamise kulu hüvitamise avalduse. Töötukassa aitab välja selgitada sobiva lahenduse ning lepib kulude hüvitamise tingimused tööandjaga kokku. Seejärel võib tööandja alustada töökoha kohandamist ning töötukassa hüvitab tööandjale kohandamise kulud pärast kohanduse valmimist.

Tervisepiirangu tõttu võib töökoha kohandamise raames olla vaja näiteks

  • ehitada hoone sissepääsu juurde kaldtee või paigaldada trepitõstuk,
  • automatiseerida sissepääsude avamismehhanismid,
  • laiendada ukseavasid ja tasandada lävepakke,
  • muuta töötasapindade kõrgust,
  • tuua lambilülitid madalamale.

Siit leiate mõned tööalaste abivahendite ja töökoha kohanduste näited piltidega.

Töötaja tervisepiirangust tingitud tööalaste takistuste kõrvaldamise võimaluste väljaselgitamiseks palume ühendust võtta teile sobiva töötukassa esindusega. Kontaktid leiate siit: töötukassa esinduste kontaktid.