Töötukassa veebilehel kasutatakse küpsiseid. Küpsistest saate loobuda igal ajal, muutes kasutatava seadme veebilehitseja seadistusi ja kustutades salvestatud küpsised. Küpsistest loobumine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.

Põlevkivisektori töötajale

Alates 1. jaanuarist 2024 toetatakse Ida-Virumaa töötajaid, kes on kaotanud või kaotamas tööd põlevkivisektori muudatustega kaasneva tööjõu vajaduse kahanemise käigus. Töötukassa maksab põlevkivisektorist koondatud ja väljaspool sektorit uuele tööle asunud inimesele toetust, mis aitab neil leida uut tööd teises sektoris. Lisaks toetab töötukassa nende inimeste oskuste arendamist tasemeõppes või mikrokvalifikatsiooni omandamist.

Põlevkivisektorist koondatud ja muus sektoris tööle asunud inimene saab taotleda tööle asumise toetust. Toetust makstakse 6–12 kuud ja toetuse suurus on kuni 1000 eurot kuus (bruto).

Põlevkivisektori ettevõttes töötanud inimesel, kes on Eesti Töötukassas töötuna arvele võetud, ja põlevkivisektori ettevõtte töötajal on võimalus töötukassa kaudu oma oskusi arendada.

Põlevkivisektori ettevõtted

Põlevkivisektori ettevõtted on Eesti Energia AS, Enefit Power AS, Enefit Solutions AS, KIRDE VARAD AS, Osaühing VKG Kaevandused, VIRU KEEMIA GRUPP AS, Osaühing VKG Energia, OÜ VIRU RMT, VKG Logistika OÜ, VKG OIL AS, KIVIÕLI KEEMIATÖÖSTUSE OÜ.

Põlevkivisektori ettevõttena käsitatakse ka ORICA EESTI OSAÜHINGUT.

Põlevkivisektori töötajatele mõeldud toetusmeetmete kohta saab rohkem infot Ida-Virumaa osakonna e-posti aadressil idaviru@tootukassa.ee või telefonil 332 1700.

Tööle asumise toetus

Alates 1. jaanuarist 2024 maksame tööle asumise toetust inimesele, kes on kaotanud töö põlevkivisektoris ja asunud uuele tööle väljaspool sektorit. Toetust makstakse 6–12 kuud ja toetuse suurus on 30% inimese põlevkivisektoris teenitud keskmisest kuupalgast, kuid kõige rohkem 1000 eurot (bruto) kuus.

Teil on õigus tööle asumise toetusele, kui on täidetud järgmised tingimused:

  • te olete põlevkivisektoris töötamise lõppemisest vähemalt 60 päeva jooksul töötuna arvele tulnud töötukassa Ida-Virumaa osakonnas;
  • teie töötamise kestus põlevkivisektori ettevõttes oli töötuna arvele võtmisele eelnenud 36 kuu jooksul kokku vähemalt 24 kuud;
  • teile on tehtud töötuskindlustushüvitise määramise otsus; 
  • te asute hiljemalt 100 päeva jooksul alates töötuskindlustushüvitise määramise otsuse tegemise  päevast tähtajatult tööle väljaspool põlevkivisektorit.*

* 100 päeva jooksul töötuskindlustushüvitise esmakordsest määramise otsuse kuupäevast, mitte töötuskindlustushüvitise jätkamise otsuse kuupäevast.

Tööle asumise toetuse taotlemine

Tööle asumise toetuse taotlemiseks tuleb esitada avaldus veel töötuna arvel olles või kuni 60 kalendripäeva jooksul tööle asumisest.

Toetust makstakse inimesele ühe ülemineku toetamiseks

Tööle asumise toetuse avalduse saate esitada endale sobivas töötukassa osakonnas või e-postiga aadressil idaviru@tootukassa.ee või tt@tootukassa.ee.

Toetuse maksmise aeg ja toetuse suurus

Tööle asumise toetuse maksmise aeg sõltub töötuskindlustusstaažist. Kui töötuskindlustusstaaž on lühem kui 5 aastat, makstakse toetust 6 kuud. Kui töötuskindlustusstaaž on 5 kuni 10 aastat, siis makstakse toetust 9 kuud. Üle 10-aastase töötuskindlustusstaaži puhul makstakse toetust 12 kuud.

Toetuse suurus arvutatakse töötaja üheksa kuu keskmisest ühe kalendripäeva töötasust töötuskindlustuse andmekogu andmete alusel. Arvesse läheb viimasele kolmele töötamise kuule eelnenud üheksal töötamise kuul makstud tasu, millelt on kinni peetud töötuskindlustusmakse. Nende üheksa kuu tasusumma jagatakse 270-ga ning saadakse ühe kalendripäeva keskmine töötasu (päevatasu).  Seejärel korrutatakse päevatasu 30-ga ning saadakse isiku keskmine ühe kuu töötasu. Toetuse suuruseks ühes kalendrikuus on 30% isiku keskmisest ühe kuu töötasust põlevkivisektoris, kuid mitte rohkem kui 1000 eurot (bruto) kuus.

Tööle asumise toetuse määramine ja maksmine

Otsuse tööle asumise toetuse määramise või määramata jätmise kohta teeme 10 tööpäeva jooksul nõuetekohase avalduse esitamisest arvates. Tööle asumise toetuse otsus toimetatakse kätte elektrooniliselt, töötukassa osakonnas või lihtkirjaga. Otsuse saatmise viisi saate valida avaldust esitades.

Tööle asumise toetust makstakse tagantjärele: toetus eelmise kuu eest jõuab teie pangakontole jooksva kuu 15. kuupäevaks. Määratud toetuse summast peetakse kinni tulumaks.

NB! Toetust ei maksta kuude eest, millal töö- või teenistussuhte kestus on alla 14 kalendripäeva.

Näide. Kui asusite tööle 22. jaanuaril, siis järgmisel kuul ehk 15. veebruaril teile toetust veel ei maksta. Toetus makstakse 15. märtsiks veebruarikuu eest eeldusel, et vastate endiselt kõikidele tööle asumise toetuse saamise tingimustele (sh olete olnud terve veebruarikuu sama tööandja juures katkematult tööl, kelle juurde töötuna arveloleku lõppedes tööle asusite). Kui esimese kuu eest ei maksta, siis maksmise periood pikeneb selle kuu võrra. Kui töösuhte alguse kuul on töötamise periood lühem kui 14 päeva ja järgmine kuu töösuhe lõpeb nii, et ka selles kuus jääb töötamise periood alla 14 päeva, siis toetust ei maksta.

Tööle asumise toetust enam ei maksta

Tööle asumise toetuse maksmine lõpetatakse enne määratud aja möödumist, kui toetuse aluseks olev töö- või teenistussuhe lõpeb või kui asute taas tööle põlevkivisektorisse.

Oskuste arendamine

Kutsume põlevkivisektori ettevõtte töötajaid arutama töötukassa karjäärinõustajaga, missugune amet võiks neile tulevikus sobida ning kus saab sellel ametil töötamiseks vajalikke oskusi omandada. Vajaduse korral saab nõustamise käigus kokku leppida edasised tegevused oskuste arendamiseks ja koostada tegevuskava. Kui tegevuskava on koostatud ja kokku lepitud, saab inimene valida kokkulepitud koolituse töötukassa koolituskaardi partnerite pakutavate koolituste hulgast või asuda tasemeõppe toetuse toel omandama uusi oskusi kutse- või kõrgkoolis. Toetuse suurus on 2025. aastal ühes kuus 410,13 eurot.

Samuti toetame alates 2025/2026 õppeaastast inimest ühekordse mikrokvalifikatsiooni omandamise toetusega, kui ta läbib mikrokvalifikatsiooniõppe õppekava, mille maht on vähemalt 18 ainepunkti ja õpe on rahastatud õiglase ülemineku fondist ning õppima asuti töötuna arvel olles või veel põlevkivisektoris töötades. Toetuse suurus on mikrokvalifikatsiooni omandamise päeval kehtiv kolmekordne riigieelarvega kehtestatud töötutoetuse 31-kordne päevamäär. Aastal 2025 on see summa 1230,39 eurot.

Tasemeõppes osalemise toetus

Tasemeõppes osalemise toetuse eesmärk on toetada põlevkivisektori ettevõtte töötajaid või selles töötanud töötuid kutsehariduse või kõrghariduse omandamisel, soodustades piirkonnas vajalike oskuste omandamist.

Kellele tasemeõppe toetust makstakse?

  1. Töötule, kes töötas enne töötuna arvele võtmist viimati põlevkivisektori ettevõttes töölepingu või teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel.
  2. 16-aastasele kuni vanaduspensioniealisele töötajale, kes töötab põlevkivisektori ettevõttes töölepingu või teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel ja kellel on arvestatud töötuskindlustuse seaduse alusel töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud taotluse esitamisele eelneva 36 kuu jooksul.
     

Toetust makstakse töötule ja töötajale, kes toetuse taotlemise ajal ei õpi kutsehariduse, rakenduskõrghariduse või bakalaureuseõppekaval või kelle õppima asumisest eelnimetatud õppekaval ei ole möödunud rohkem kui 60 kalendripäeva. Isikule, kelle töötuna arvelolek lõpetati tööturumeetmete seaduse § 12 lõike 1 punkti 3 alusel seoses sama seaduse § 8 lõike 4 punkti 10 tingimustele mittevastamisega, makstakse tasemeõppes osalemise toetust, kui ta taotleb toetust 60 kalendripäeva jooksul õppima asumisest. Õppima asumist arvestatakse Eesti Hariduse Infosüsteemi kantud andmete alusel.

Tasemeõppes osalemise toetust ei maksta isikule, kes Eesti hariduse infosüsteemi kantud andmete alusel on taotluse esitamisele eelneva 12 kuu jooksul katkestanud õpingud kutsehariduse, rakenduskõrghariduse või bakalaureuseõppe õppekaval, välja arvatud juhul, kui isik õppis õppe- või koolituskohal, mille õppekulud tuli õppijal hüvitada.

Millistel õppekavadel õppimist toetatakse?

Toetust saab taotleda vaid juhul, kui asute õppima õiglase ülemineku fondist rahastatud õppekaval (loetelu) või OSKA õppekaval (õppekavade otsing).

Kui te ei saa oma senist tööd jätkata või ei leia sobivat tööd tervise tõttu, toetame teie õppima asumist õppekaval, mis võimaldab teil pärast õpingute lõpetamist töötada. 

Toetust makstakse õppima asumisel tasuta õppekohal kutsehariduses, rakenduskõrghariduses või bakalaureuseõppes. 

Kuidas tasemeõppe toetust saada?

Toetuse saamiseks tuleb teha järgmist. 

  1. Kui te töötate, siis tulge töötukassa karjäärinõustaja juurde. Nõustamisaja saate broneerida e-töötukassas (sisselogimine ID-kaardi, Smart-ID või mobiil-ID-ga) või endale sobiva büroo karjäärinõustajaga ühendust võttes. Büroode kontaktid leiate siit. Kui te olete töötuna arvele võetud, saate infot oma nõustajalt. 
  2. Nõustaja kontrollib, kas valitud erialal on töötukassa toetatavaid õppekavasid ning kui te kuulute toetuse saamise sihtrühma, lepib teiega tegevuskavas kokku tasemeõppes osalemise toetamise ning õppima asumiseks tähtaja. Toetust makstakse, kui asute õppima hiljemalt 12 kuu jooksul alates sellest, kui tasemeõppes osalemise tegevuskavas kokku leppisite.
  3. Toetuse taotlemiseks esitage töötukassale avaldus. Töötukassa kontrollib avalduse esitamise kuupäeva seisuga, kas te vastate toetuse saamise tingimustele. Avalduse saate esitada enne nõustamist või nõustamise ajal. Avaldus tuleb esitada enne õppeasutuse nimekirja kandmise kuupäeva või hiljemalt 60 kalendripäeva jooksul kooli nimekirja kandmise kuupäevast.  Avalduse saate esitada e-töötukassa kaudu, telefoni teel, saata e-posti või posti teel omale sobivaima töötukassa büroo üldaadressil või esitada töötukassa büroos kohapeal. Avalduse vormi leiate töötukassa veebilehel.  
  4. Töötukassa kontrollib teie õppima asumist Eesti Hariduse Infosüsteemist ning kui teie õppima asumise andmed on seal kinnitatud ja vastavad toetuse saamise tingimustele, teeb töötukassa otsuse maksmise kohta ning teavitab teid sellest.
  5. Kui olete registreeritud töötu ja te ei ole arvelevõtmisele eelneva 12 kuu jooksul olnud vähemalt 180 päeva tööga hõivatud, siis tasemeõppesse asumisel teie töötuna arvelolek lõpetatakse.
     

Kui suur on toetus ja kuidas seda makstakse?

Toetuse suurus ühes kuus on riigieelarvega kehtestatud töötutoetuse 31-kordne päevamäär. 2025. aastal on toetuse suurus 410,13 eurot kuus. Toetuselt peetakse kinni tulumaks. 

Kui soovite, et toetuselt arvestatakse maha maksuvaba tulu, siis saate esitada maksuvaba tulu arvestamiseks avalduse. Kui olete töötukassale juba esitanud maksuvaba tulu arvestamiseks avalduse muu toetuse või hüvitise asjus, siis uuesti avaldust esitama ei pea. Maksuvabast tulust saate lugeda siit.

Tasemeõppes osalemise toetust makstakse kui Te osalete õppetöös ja omandate õppekavas ette nähtud õpiväljundid. 

Toetust makstakse alates Eesti Hariduse Infosüsteemis märgitud õppimise alguskuupäevast. Toetust makstakse õppe nominaalkestuse jooksul üks kord kuus eelmise kuu eest. Toetust makstakse ühe kutse- või kõrghariduse omandamiseks. Akadeemilisel puhkusel viibimise ajal toetust ei maksta. 

Kui te õpingud katkestate, lõpetatakse toetuse maksmine ja sel juhul võib Eesti Töötukassa maksta tasemeõppes osalemise toetust veel ühe kutse- või kõrghariduse omandamiseks. 

Tasemeõppes osalemise toetuse maksmist ei lõpetata, kui Eesti Hariduse Infosüsteemi andmetel asute õpingute katkestamisest 30 kalendripäeva jooksul uuesti õppima. Toetuse maksmise jätkamise korral lahutatakse uue õppe nominaalkestusest juba välja makstud toetuse aeg. 

Kui Te katkestate õpingud, küsib töötukassa koolilt Teie õppetöös osalemise ja õpingutes edasijõudmise kohta. Kui selgub, et Te mõjuva põhjuseta õppetöös ei osalenud, on töötukassa Teile toetust maksnud aluseta ja töötukassal on õigus Teile makstud toetus tagasi nõuda.

Kui selgub, et Te ei ole toetuse määramise aluseks olevale õppekavale õppima asunud, on töötukassal õigus tasemeõppes osalemise toetuse andmise otsus kehtetuks tunnistada ja alusetult makstud toetus Teilt tagasi nõuda.

 

Mikrokvalifikatsiooni omandamise toetus - taotlemise võimalus ei ole veel avanenud

Mikrokvalifikatsiooni omandamise toetuse eesmärk on toetada põlevkivisektori ettevõtte töötajate või selles töötanud isikute mikrokvalifikatsioonide omandamist, soodustades tööalast liikumist.

Kellele toetust makstakse

  1. Töötule, kes õppima asudes töötas enne töötuna arvele võtmist viimati põlevkivisektori ettevõttes töölepingu või teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel ja alustas mikrokvalifikatsiooni omandamist pärast põlevkivisektori ettevõttes töötamist ja töötuna arvele tulekut
  2. 16-aastasele kuni vanaduspensioniealisele töötajale, kes õppima asudes töötab põlevkivisektori ettevõttes töölepingu või teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel mikrokvalifikatsiooni omandamise alustamise ajal.
     

Millisel juhul toetust makstakse

Toetust makstakse kui läbitakse mikrokvalifikatsiooniõppe õppekava, mis on rahastatud õiglase ülemineku fondist. Toetatavate mikrokvalifikatsiooniõppe õppekavade loetelu edastab Eesti Töötukassale Haridus- ja Teadusministeerium. Esimeste õppekavade avamine on planeeritud 2025. aasta II poolde ja töötukassa avaldab õppekavade loetelu sellel samal lehel niipea kui Haridus- ja Teadusministeerium on õppekavade nimekirja töötukassale edastanud. 

Toetuse suurus on mikrokvalifikatsiooni omandamise päeval kehtiv kolmekordne riigieelarvega kehtestatud töötutoetuse 31-kordne päevamäär. Aastal 2025 on see summa 1230,39 eurot. Töötukassa maksab teile mikrokvalifikatsiooni omandamise toetust ühekordse väljamaksena kuue kuu jooksul pärast mikrokvalifikatsiooni omandamist.

Toetust makstakse kuni 30. novembrini 2029 ühe mikrokvalifikatsiooni omandamiseks, mille omandamist alustati pärast 31. detsembrit 2023.

Toetuse taotlemine

Toetuse saamiseks tuleb esitada digiallkirjastatud avaldus ja mikrokvalifikatsiooni omandamist tõendav tunnistus e-posti aadressil mkt@tootukassa.ee või esitada töötukassa osakonda või saata aadressile Lasnamäe 2, Tallinn.

 

Põlevkivisektori töötajatele osutatavat tööturuteenust kaasrahastatakse Euroopa Liidu toel ning majandus- ja infotehnoloogiaministri 7. septembri 2023 käskkirja nr 138 „Põlevkivisektori töötajate tööle asumise ja oskuste arendamise toetamine“ alusel.