Töötuskindlustushüvitis välisriigis tööd otsides
Töötuskindlustushüvitist saav töötu võib minna teise Euroopa Liidu liikmesriiki (lisaks liikmesriikidele ka Norra, Island, Liechenstein ja Šveits) tööd otsima ilma hüvitist kaotamata.
Hüvitist makstakse teile kolme kuu (erandjuhtudel kuue kuu) vältel edasi, kui
- otsite teises riigis tööd,
- olete valmis seal tööle asuma,
- järgite selles riigis tööotsijale kehtestatud nõudmisi.
Vormid ja dokumendid
Enne lahkumist viige end kindlasti kurssi tööjõu vaba liikumise ning töötuna arvele võtmise tingimustega sihtriigis.
Eesti elanikel, kes ei ole Eesti või mõne teise liikmesriigi kodanikud, peab mistahes teise liikmesriiki elama ja tööle asumiseks olema elamis- ja tööluba.
Töötuskindlustushüvitise maksmise tingimused teises liikmesriigis töö otsimise ajal on järgmised:
- enne, kui lähete teise liikmesriiki tööd otsima, peab teile olema Eestis määratud töötuskindlustushüvitis;
- enne minekut peate olema vähemalt neli nädalat Eestis töötukassas töötuna registreeritud ja tööd otsinud. Mõjuvatel põhjustel võidakse teil lubada lahkuda ka varem (nt teil on teises riigis teada kindel töökoht; järgnete abikaasale, kes juba töötab selles riigis, või te ei leiaks oma eriala tõttu Eestis nelja nädala jooksul tööd);
- enne välisriiki lahkumist peate töötukassalt taotlema hüvitise ekspordiõigust tõendavat vormi U2.
Teises liikmesriigis tööd otsides säilib teil vormi U2 alusel õigus töötuskindlustushüvitisele üldiselt kuni kolme kuu vältel, kuid mitte kauem, kui teil oleks olnud õigus hüvitist saada Eestis tööd otsides.
Näide. Teile oli enne Eestist lahkumist määratud hüvitis 180 päevaks ning sellest oli makstud hüvitist juba 150 päeva eest. Järelikult on teil teises riigis tööd otsides õigus saada hüvitist veel kuni 30 päeva.
Erandkorras on võimalik taotleda perioodi pikendamist kuue kuuni. Et mitte kaotada õigust hüvitisele, peab perioodi pikendamise taotlus olema esitatud enne kolme kuu möödumist, arvestusega, et perioodi pikendamisest keeldumise korral saaksite õigel ajal tagasi pöörduda. Töötukassa ei ole kohustatud perioodi pikendama, otsuse tegemisel tugineme teie esitatud põhjendustele.
Kuidas taotleda vormi U2?
Vormi saamiseks esitage töötukassale taotlus enne välisriiki lahkumist. Vormi U2 taotluse saate täita digiseadmes või paberil, samuti saab vormi täita töötukassa esindustes.
Vorm U2 saadetakse teile postiga Eesti või välisriigi aadressil. Soovi korral võite sellele enne ärasõitu ka ise töötukassasse järele tulla.
Lisaks vormi U2 taotlemisele peaksite Eesti Haigekassalt taotlema ka Euroopa ravikindlustuskaarti, sest töötushüvitise saajad on teises liikmesriigis tööd otsides ravikindlustatud. Küsimuste tekkimisel ravikindlustatuse sh ravikulude hüvitamise kohta välisriigis palume pöörduda otse Eesti Haigekassa poole.
Välisriiki jõudes
Töötukassa maksab teile hüvitist Eestist lahkumise päevani.
Teise liikmesriiki jõudes registreerige end tööotsijana kohalikus tööhõiveasutuses hiljemalt seitsme päeva jooksul (registreerimise viimane kuupäev on märgitud vormi U2 punktis 2.3) ning esitage vorm U2. Hüvitise maksmine pärast lahkumist jätkub alates päevast, mil saame välisriigi tööhõiveasutusest kinnituse teile välisriigis kehtestatud kontrollmenetluse täitmise kohta.
Kui hilinete registreerumisega, ei arvestata teile hüvitist alates lahkumisele järgnevast päevast kuni registreerimisele eelneva päevani.
Hüvitise saamiseks peate täitma selles riigis tööotsijale kehtestatud nõudmisi (külastama määratud ajal tööhõiveasutust, tõendama tööotsinguid, võtma vastu sobiva töö vms). Samuti peate kohalikule tööhõiveasutusele teatama kõigist töö otsimist või tööleasumist takistavatest asjaoludest, samuti tööotsingute katkestamisest või tööle asumisest. Samuti olete neist asjaoludest kohustatud teatama ka töötukassale.
Kui leiate välisriigis töö, katkestate tööotsingud või rikute tööotsimise reegleid, lõpetatakse teile töötuskindlustushüvitise maksmine.
Kui otsustate Eestisse tagasi tulla
Kui te ei leia teises liikmesriigis tööd ja otsustate Eestisse naasta, võiksite sealsele kohalikule tööhõiveasutusele oma lahkumisest teatada.
Kui soovite Eestis tööotsinguid jätkata ning töötuskindlustushüvitist saada, peaksite tagasi tulema ja töötukassasse pöörduma enne vormil U2 märgitud hüvitise maksmise perioodi lõppu. Kui hilinete pöördumisega põhjendamatult, lõpetatakse teile hüvitise maksmine.
Kui tekivad erakorralised põhjused, mistõttu te ei saa vormil märgitud ajaks tagasi pöörduda, teatage sellest telefoni või e-posti teel töötukassa esindusele. Kui vormil näidatud hüvitise maksmise perioodi lõppkuupäev on puhkepäev või riigipüha, peate Eestis töötukassasse pöörduma sellele järgneval esimesel tööpäeval.
Kui olete naasnud Eestisse enne vormil märgitud perioodi lõppu ning soovite minna uuesti tööotsingutele samasse või mõnda teise liikmesriiki, saate seda teha. Töötuskindlustushüvitise arvestamise ja maksmise seisukohalt tuleb silmas pidada, et välisriigis või -riikides viibitud perioodid kokku ei ületaks kolme kuud.
Tööotsingud viimases töökohariigis ja elukohariigis
Kui olete piiriülene töötaja (Eesti alaline elanik), saate end töötuna arvele võtta ja tööd otsida mõlemas riigis korraga.
Näiteks kui töötasite viimati Soomes, kuid soovisite taotleda hüvitist ja alustada tööotsinguid elukohariigis (Eestis), siis on teil õigus võtta end töötuna arvele ka Soomes. Sellisel juhul peate alluma mõlemas riigis kehtivatele kontrollmeetmetele (külastama määratud ajal tööhõivetalitust, tõendama tööotsinguid, võtma vastu sobiva töö vms). Prioriteetsed on alati hüvitist maksva riigi kontrollmeetmed.