Eksperdiarvamuse koostamine
Teie töövõimet hindab ekspertarst, kes ei ole töötukassa töötaja. Töötukassa tellib eksperdiarvamuse koostamise tervishoiuteenuse osutajatelt.
Ekspertarst hindab töövõimet teie taotluse ja tervise infosüsteemi olevate viimase 5 a ning vajadusel ka varasemate terviseandmete põhjal, vajadusel küsib ekspertarst lisainfot teistelt artsidelt ja spetsialistidelt, kes on teiega tegelenud.
Eksperdiarvamus koostatakse üldjuhul dokumentide põhjal, ent kui andmed taotlusel ja terviseandmed dokumentides on vastuolulised, võib ekspertarst kutsuda teid vastuvõtule. Vastuvõtul ekspertarst või tema poolt kaasatud spetsialist (nt psühholoog, logopeed, eripedagoog, tegevusterapeut või füsioterapeut) vestleb teiega ja teeb vajadusel tegevusvõime teste.
Eksperdiarvamuses loetletakse hinnangu aluseks olevad diagnoosid ja seisundid, tuuakse ära piiranguga valdkonnad, piirangu raskusastmed, põhjused ja mõju tegutsemisvõimele, antakse hinnang inimese töövõime ulatusele koos põhjendusega, tuuakse ära seisundi muutumise prognoos ning osalise või puuduva töövõime eeldatav kestus koos põhjendusega. Samuti annab ekspertarst soovitusi sobivate töötingimuste ja töövõimet toetavate tegevuste kohta.
Näide eksperdiarvamuse kokkuvõtest:
- Taotlejal esineb raske piirang inimestevahelise suhtlemise valdkonnas, mille põhjuseks on meeleolulangus ja emotsionaalse tasakaalu kõikumine ning kaudselt kroonilised haigused, mis neid häireid võimendavad.
- Tal on välistatud intensiivne suhtlemine võõrastega ja avalikud esinemised, konfliktsete situatsioonide lahendamine
- Tema töövõime on osaliselt takistatud. Seisund on tõenäoliselt halvenev, kuid kahe aasta jooksul muutub töövõime tõenäoliselt vähe.
- Sobib töötamine väikeses kollektiivis või individuaalselt. Ei sobi töö, mis on seotud intensiivse suhtlemisega ja/või nõuab võõraste inimestega suhtlemist (nt töö klientidega) või avalikku esinemist. Vajab psühholoogilist nõustamist.
Kui teie tervislik seisund on eriti raske ehk töövõimet välistav*, määratakse töövõime puudumine ainult diagnoosi või haigusseisundi alusel ning tegutsemisvõimet täiendavalt ei hinnata. Seega kui kinnitate kohe taotluse alguses, et teie seisund on töövõimet välistav, ei pea te taotluse ülejäänud osasid täitma. Sel juhul võib hindamine toimuda lihtsustatud korras: ekspertarst kontrollib terviseandmete põhjal välistava seisundi esinemist ning koostab eksperdiarvamuse.
* Töövõimet välistavad seisundid:
- pahaloomulise kasvaja vaevusi leevendav ehk parim toetav ravi, kui onkospetsiifilist ravi ei ole võimalik rakendada;
- dialüüsravi;
- juhitav hingamine või pidev hapnikravi hingamispuudulikkuse tõttu;
- dementsus;
- mõõdukas, raske või sügav vaimne alaareng;
- püsivalt voodihaige (ööpäevaringne kõrvalabi vajadus).
Alates 1. jaanuarist 2019 saab töövõime hindamise otsuse aluseks olevat eksperdiarvamust lugeda nii e-töötukassas kui ka patsiendiportaalis.
Kuni 31. detsembrini 2018 tehtud otsuste aluseks olevate eksperdihinnangute saamiseks saatke palun päring e-posti aadressil tvh.hindamine@tootukassa.ee või paberkandjal tavapostiga aadressil Lasnamäe 2, Tallinn 11412.