Töötukassa veebilehel kasutatakse küpsiseid. Küpsistest saate loobuda igal ajal, muutes kasutatava seadme veebilehitseja seadistusi ja kustutades salvestatud küpsised. Küpsistest loobumine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.

Taotluse esitamine välismaal elades

Kui töövõime hindamise taotleja elab püsivalt välismaal, siis kehtivad talle samad taotluse esitamise põhimõtted nagu Eestis, kuid taotlemisel rakendatakse Euroopa Majanduspiirkonna (hõlmab ELi liikmesriike ning Island, Norra ja Liechtenstein) ja Šveitsi vahel reguleerivaid töövõime vähenemisega seotud hüvitiste määramise Euroopa Parlamendi ja Nõukogu määruseid nr 883/2004 ja nr 987/2009.

Kui praegu elate-töötate Euroopa Majanduspiirkonnas või Šveitsis, siis on teil Eesti töövõime hindamise ja toetuse taotlemiseks kaks valikut.

  • Esitate Eesti töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotlused otse Eesti Töötukassale. Töövõimetoetuse taotlemisest antakse teada ka pädevale asjaomase riigi asutusele. 
  • Esitate taotluse  asukohariigi pädeva asutuse kaudu (kohalik pensioniamet; näiteks Soomes Eläketurvakeskus), kuid lisaks tuleb teil esitada ka Eesti töövõime hindamise ja töövõimetoetuse taotluste vormid.

Kui plaanite taotleda töövõime hindamist Eestist, siis peaksite silmas pidama järgmist.

1. Enne töövõime hindamise taotlemist on oluline, et olete viimase kuue kuu jooksul pöördunud oma raviarsti vastuvõtule. Eestis kirjeldab arst töövõime hindamiseks vajalikud terviseandmed tervise infosüsteemi. Välismaal paluge arstil koostada visiidi tulemuse kohta haiguslugu ja veenduge, et selles dokumendis sisalduvad kõik teie seisundit kinnitavad diagnoosid kirjeldustega. Kui esitate taotluse töötukassale ise, siis lisage sellele kindlasti kõik olulised terviseandmed. Asukohariigi pädeva asutuse kaudu taotlust esitades edastab asutus kõik tema käsutuses olevad teie kohta koostatud terviseandmed töötukassale ise.
2. Töövõime hindamiseks esitage töötukassale taotlus, milles kirjeldate oma tegutsemisvõimet ja piiranguid eri tegevustes. Küsimused puudutavad liikumist, käelist tegevust, oskusi, suhtlemist ja palju muud.
3. Töövõime hindamise ja töövõime taotluse esitamiseks ei ole teil vaja sõita Eestisse.
4. Töövõime hindamise ja toetuse taotluse saate esitada 

  • e-töötukassas (taotluse esitamiseks tuleb sisse logida ID-kaardi, Smart-ID või Mobiil-IDga);
  • kui viibite Eestis, siis töötukassa maakondlikus osakonnas juhtumikorraldaja abiga;
  • paberkandjal allkirjastatuna. Teie soovil saadame taotluse postiga teie antud aadressil ja see tuleb töötukassale täidetuna tagasi saata;
  • telefoni teel juhtumikorraldaja abiga, kui taotluse esitajat on võimalik telefoni teel tuvastada.

Kui inimesele on määratud Eesti Vabariigi töövõimetuspension ja samal ajal on talle määratud või ta taotleb Ukraina, Moldova või Vene Föderatsiooni töövõimetuspensioni, siis tuleb töövõimetuse hindamiseks pöörduda Sotsiaalkindlustusameti poole. Neile inimestele töövõimetuspensioni määramist ja maksmist reguleerivad riikidevahelised sotsiaalkindlustuslepingud. Rohkem teavet Sotsiaalkindlustusameti kodulehel.

Välismaal elamine Eestis määratud töövõimetoetusega

  • Puuduva töövõime korral aktiivsusnõudeid täita ei tule.
  • Osalise töövõime puhul tuleb esitada tõend, mis kinnitab aktiivsusnõuete täitmist välismaal (näiteks tööleping, töötuna arvele võtmise tõend, tõend õppimise kohta jne). Osalise töövõime korral tuleb hoolikalt jälgida aktiivsusnõuete täitmist (kui asute välismaal uut aktiivsusnõuet täitma, siis tuleks enne töötukassast üle küsida, kas see on aktsepteeritav).

Kui osalise töövõime ja puuduva töövõime korral isik töötab, tuleb töötukassale esitada igal kuul hiljemalt 10. kuupäevaks kirjalik tõend (palgaleht või tööandja tõend) eelmisel kuul välismaal saadud brutosissetuleku kohta. Sissetuleku saamise tõend tuleb esitada, et tõendada teie sissetuleku suurust ja töösuhte kehtimist välismaal. Sissetulekuks loetakse töötasu (millelt makstakse sotsiaalmaksu), töötuskindlustushüvitist, vanemahüvitist, ajutise töövõimetuse hüvitist ja tööandja makstavat haigushüvitist.