Töötukassa veebilehel kasutatakse küpsiseid. Küpsistest saate loobuda igal ajal, muutes kasutatava seadme veebilehitseja seadistusi ja kustutades salvestatud küpsised. Küpsistest loobumine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.

Koolitustoetus tööandjatele muutuste olukorras

Koolitustoetust muutuste olukorras saab taotleda eraõiguslik juriidiline isik, füüsilisest isikust ettevõtja tööandjana ja kohaliku omavalitsuse üksuse asutus töötaja töötamise jätkamiseks, kui töötajate teadmised ja oskused vajavad täiendamist, sest ettevõtte majandustegevus korraldatakse ümber, võetakse kasutusele uus tehnoloogia või uuenevad kvalifikatsiooninõuded.

  • Majandustegevuse ümberkorraldamine - olulisel määral muutub ettevõtte tootmis- või teenindusprotsess, ettevõte siseneb uuele sihtturule või uude tegevusvaldkonda ning ümberkorraldusega kaasneb muutus töötajate arvus;
  • Kvalifikatsiooninõuete uuenemine - õigusakti või kutsestandardi muudatuse tõttu peab töötaja viima enda teadmised ja oskused vastavusse uute kvalifikatsiooninõuetega ja muudatus on jõustunud avalduse esitamisele eelneva kahe aasta jooksul;
  • Tehnoloogia uuenemine - võetakse kasutusele uued seadmed või masinad, millega töötamine eeldab töötajatelt uusi oskusi, ja muudatus ei ole toimunud varem kui avalduse esitamisele eelneva kahe aasta jooksul.

Töötaja väljaõppeks kavandatavate koolituste kogumaht olgu vähemalt 50 akadeemilist tundi ja kestus kuni 12 kuud. Koolituse õppekava kogumaht võib sisaldada auditoorse, praktilise ja iseseisva töö tunde. Esitage koolitustoetuse avaldus enne koolituse algust e-töötukassa kaudu.  Samas saab juhatuse liige volitada ka B-kaardile mitte kantud isikuid avaldust esitama.

Toetame koolitusi, mis aitavad töötajal kohaneda ettevõttes toimuvate muutustega. Koolitustoetus on suunatud töötajatele, kes võivad ettevõttes toimuvatest muudatustest või kvalifikatsiooninõuete uuendamisest johtuvalt töökoha kaotada.

Maksame toetust, kui tööandja on avalduse esitamisele eelneva 36 kuu jooksul maksnud tööandja töötuskindlustusmakset kokku vähemalt 24 kuul. Me vaatame tööandja varasemat töötuskindlustusstaaži ja see ei pea olema seotud avaldusele märgitud töötaja varasema tööstaažiga ettevõttes. Töötaja tööleping (kelle koolitamiseks toetust taotletakse) peab olema tähtajatu või kehtima pärast avalduse esitamist veel vähemalt kuus kuud.

Kirjeldage avaldusel kindlasti, millised muutused, mis ajast alates ja mis põhjusel ettevõttes toimuvad, kuidas seniajani oli ettevõttes töö korraldatud ning kuidas muutused tingivad töötajate koolitusvajaduse.

Koolitustoetusega hüvitame tööandjale koolituskulu (koos käibemaksuga) ja maksame tööandja soovil toetust töötaja koolitusel osaletud aja eest iga koolitustunni kohta tunnitöötasu alammääras, mis kehtib koolitustoetuse otsuse tegemise ajal. Lisaks on võimalik hüvitada koolitusel osalemisega seotud töötaja sõidukulu, kui koolitus toimub välismaal. Kulude kogusummast hüvitame kuni 80 protsenti, kuid mitte üle 2500 euro ühe töötaja kohta.

Koolitustoetus on vähese tähtsusega abi (VTA). Kui VTA ülemmäär on täitunud, siis makstakse koolitustoetust riigiabi grupierandina tööandja avaldusel toodud töötajate eest kuni 50 protsenti kulude kogusummast, kuid mitte üle 2500 euro ühe töötaja kohta.

Tööandjale makstakse sama töötaja koolitamise eest koolitustoetust kokku kuni 2500 eurot kolme aasta jooksul kõikide toetusvõimaluste peale (töötaja värbamine, muutuste olukord ettevõttes, eesti keele ja IKT oskuste arendamine). Kui tööandjale on varem koolitustoetust makstud, siis võib koolitustoetuse summa töötaja kohta olla väiksem.

Esmalt kannab tööandja kõik töötajate koolitusega seotud kulud ise. Maksame koolitustoetust kuluaruande alusel (saab esitada e-töötukassas), millele on lisatud koolitusega seotud kuludokumentide koopiad (arve ja maksekorraldus) ning koolituse lõpus töötajale väljastatud tunnistuse või tõendi koopia. Koolituse arve peab olema koolitusasutuse poolt väljastatud tööandja nimele. Arvele peab olema märgitud koolituse nimetus, toimumise periood (kuupäevast kuupäevani), kogumaht akadeemilistes tundides ja osaleja(te) ees- ja perenimi. Arve nõuded palume tööandjal edastada koolitusasutusele.

Koolitustoetust makstakse, kui koolituskulusid tõendavad dokumendid on esitatud töötukassale hiljemalt kuue kuu jooksul koolituse lõppemisest.

Koolitustoetust ei määrata, kui:

  1) tööandjal või koolitajal on äriregistrist kustutamise hoiatus või tema suhtes on algatatud likvideerimismenetlus või pankrotimenetlus;

  2) tööandja või koolitaja on oluliselt rikkunud töötukassaga sõlmitud halduslepingut või hankelepingut või töötukassa kehtestatud koolituskaardi koostööpõhimõtteid;

  3) tööandjal on äriregistrile esitamata majandusaasta aruanne, mille esitamise tähtaeg on saabunud või

  4) tööandjal on maksuvõlg, mis kokku on 100 eurot või suurem ja on ajatamata.

Töötukassal on õigus küsida lisadokumente ja selgitusi ning teha paikvaatlusi.

Kui teil on küsimusi, pöörduge palun koolitustoetus@tootukassa.ee

Näited.

  • Tootmisettevõte võtab kasutusele uue tootmisliini ning peab oma töötajad sellel töötamiseks ümber koolitama.
  • Tootmisettevõte võtab kasutusele TIG-keevituse tehnoloogia ja seetõttu vajavad keevitajad koolitust TIG-keevituse valdkonnas.
  • Ehitusettevõte soovib uue teenusena teostada küttesüsteemide ehitustöid ja töötajad vajavad gaasipaigaldiste ehitamise koolitust.
  • Eesti siseturul tegutsev ettevõte siseneb välisturule ja töötajad vajavad inglise keele koolitust.

Millal muutuste olukorras ei saa toetada?

Näiteks koolitustoetusega ei toetata:

  • Väiksemaid muudatusi ettevõtte igapäevase töö korraldamisel. Näiteks varem on raamatupidamisteenust sisse ostetud ja nüüd hakkab raamatupidamist tegema üks töötajatest.
  • Asendusvajadust ettevõttes. Näiteks kui töötaja lahkub ja uuel töötajal puuduvad vastavad teadmised/oskused või vajatakse töötajale asendajat puhkuste/ajutise töövõimetuse perioodiks.
  • Võõrkeeleoskuse arendamist kui ettevõte on sama võõrkeelt (näiteks inglise keelt) kasutanud ka varem oma klientide ja koostööpartneritega suhtlemisel.
  • Aegunud pädevustunnistuste või sertifikaatide uuendamist. Näiteks töötaja pädevustunnistus vajab aegumise tõttu uuendamist.
  • Struktuurimuudatuste tõttu ettevõttes töötaja ametikoha muutusest tingitud koolitusvajadust, kui töötaja töötas näiteks varem spetsialistina ja vajab juhina tööd alustades juhtimiskoolitust või näiteks personalispetsialist vajab personalijuhina tööd alustades personalijuhi koolitust.

Kasulikud lingid