Töötukassa veebilehel kasutatakse küpsiseid. Küpsistest saate loobuda igal ajal, muutes kasutatava seadme veebilehitseja seadistusi ja kustutades salvestatud küpsised. Küpsistest loobumine võib piirata veebilehe kasutusvõimalusi.

Teenused ja hüved

Ajutine töötamine arveloleku ajal

Kui olete töötuna registreeritud, on teil võimalik põhitöö otsimise kõrvalt teha ajutist tööd, ilma et töötuna arvelolek lõppeks. Sellist ajutist töötamist nimetatakse tööampsuks ja see võimaldab teil olla uue põhitöö leidmiseni erialaselt aktiivne.

Tööandjatel on tööampsude kaudu võimalus leida lühikeseks ajaks töötajaid näiteks asendamiseks põhitöötaja haiguse, puhkuse või koolituselemineku korral, suurema koormusega perioodideks (nt ürituse, kampaaniate, turuletuleku korraldamiseks, töömahu ootamatu suurenemise korral erakordse või mahuka tellimuse tõttu) või muudel juhtudel, kui neil on vaja kiiresti reageerida.

Kui teil avaneb võimalus teha tööampsu, on teil kohustus anda töötukassale eelnevalt teada oma töö eeldatavast kestusest ja tasust. Selleks ei pea te ootama kohtumist nõustajaga, vaid teavitada saate ka e-töötukassa kaudu, e-kirja või telefoni teel. Kui tööampsu eeldatav kestus ja tasu suurus vastavad ajutise töötamise tingimustele, saate tööle asuda ja töötuna edasi arvel olla.

Ajutise töötamise tingimused (tööturumeetmete seaduse § 11):

  • tööampsuks sõlmitava lepingu (tööleping, võlaõiguslik leping, avalik teenistus) kestus võib olla kuni kaheksa kalendripäeva;
  • lubatud töötamispäevade arv kuus on kaheksa, st ühe kuu kohta võib sõlmida näiteks ühe kaheksapäevase lepingu või ka kaheksa ühepäevast lepingut. Töötamine päevades võib mõnel juhul tähendada kaheksat, teisel juhul kolm tundi tööd päevas;
  • tööampse võib töötuna arveloleku ajal teha kokku kuni 12 kalendrikuul 24 kuu jooksul. Tööampsu puhul vaadatakse igast töötamise korrast tagasi 24 kuud. Kokku loetakse kõik kuud, mil olite arvel ja tegite samal ajal tööampsu;
  • brutotasu võib olla ühe tööampsu eest korraga või mitme tööampsu eest kokku kuni 354,40 eurot ehk kuni 40% kehtivast töötasu alammäärast.

Kui töötamise päevi on rohkem või tasu on suurem kui lubatud, tuleb teil tööampsu ajaks töötuna arvelolek lõpetada ja töö lõppedes end uuesti töötuks registreerida. 

Seda, kas töötamise kestus ja tasu suurus vastasid ajutise töötamise tingimustele, kontrollib töötukassa tagantjärele töötamise registri ning Maksu- ja Tolliameti maksulaekumisandmete alusel. Kui selgub, et töötamine kestis lubatust kauem või tasu oli ettenähtust suurem, lõpetab töötukassa teie töötuna arveloleku tagasiulatuvalt alates tööle asumise kuupäevast ning teil võib tekkida kohustus teile makstud toetused, hüvitised ja osutatud teenuste tasutud summad tagasi maksta.

Ajutise töötamise ajal makstavad toetused

Tööampsu tegemisega samal ajal võite saada töötutoetust, töötuskindlustushüvitist ja vajaduspõhiseid teenuseid. Tööampsu eest saadud tasu ei arvata töötutoetuse ega töötuskindlustushüvitise suuruse arvutamisel sissetuleku hulka. Töötutoetuse määramisel ei võeta ajutise töötamise aega hõivena arvesse. Samuti ei arvestata ajutise töötamise eest töötuskindlustusstaaži ja selle alusel ei teki õigust töötuskindlustushüvitisele. 

Tööampsuks ei loeta juhtumeid, kui

  • asute tähtajatule tööle või tööle, mille kestus on rohkem kui kaheksa päeva kuus alates tööle asumise kuupäevast;
  • ajutise töötamise eest makstav tasu on suurem kui 354,40 eurot kuus (nii korraga kui ka kokku liidetuna);
  • töötate sama tööandja juures pidevalt ja pikka aega, sest siis on tegemist juba täishõivega;
  • olete ületanud töötuna arveloleku ajal lubatud ajutise töötamise kuude arvu;
  • avate kasvõi lühikeseks ajaks ettevõtluskonto;
  • saate juhatuse liikme tasu;
  • soovite FIE-na, kelle ettevõtte tegevus on peatatud või hooajaline tegevus lõppenud, lühikest aega (nt kaheksa päeva) ettevõtlusega jätkata.

Sellistel juhtudel teie töötuna arvelolek lõpetatakse.

Tööampsude KKK

Lisateave