Tööpraktika
Tööpraktika eesmärk on anda tööotsijale tööle saamiseks vajalik praktiline töökogemus ning täiendada tööandja juures ametioskusi ja teadmisi. Tööpraktika ei ole mõeldud tööandjale töötaja asendamiseks, vaid tööotsija toetamiseks vajalike teadmiste ja oskuste ning töökogemuse omandamisel.
Vormid ja dokumendid
Tööpraktikale suunamine
Eesti Töötukassa suunab tööpraktikale kui tööotsija vajab tööle saamiseks ametialaste oskuste või teadmiste täiendamist või praktilist töökogemust ning tööotsija on tööpraktika vajaduse töötukassaga eelnevalt analüüsinud ja kokkuleppinud.
Tööpraktikal saab osaleda
- registreeritud töötu;
- pensioniealine ja kinnipeetav inimene, kes ei tööta.
Tööpraktikale suunamiseks esitab tööandja töötukassale andmed tööpraktika korraldamiseks
- e-postiga või
- paberkandjal töötukassa maakondlikku osakonda.
Ankeet peab olema allkirjastatud, e-postiga esitatud ankeet peab olema digitaalselt allkirjastatud. E-postiga saatke avaldus maakondliku osakonna üldisel e-posti aadressil (näiteks kui Ida-Virumaa, siis idaviru@tootukassa.ee). Harju maakonnas aadressile: tallinn.toopraktika@tootukassa.ee. Siit leiate kõigi töötukassa esinduste kontaktid.
Tööpraktika korraldamisega seonduvates küsimustes võtke palun ühendust töötukassa maakondliku osakonnaga, mille kontaktid leiate siit: tööandjate konsultantide kontaktid.
Tööpraktika tingimused
Praktikakoha ja teenuseosutaja sobivust hindab töötukassa. Töötukassal on õigus tutvuda praktika korralduse ja tingimustega ettevõttes kohapeal.
Praktika kestuse otsustab töötukassa lähtudes töökoha nõuetest ja praktikandi vastavusest neile (tööotsija hariduslikud ja tööalased taustaandmed). Tööpraktika kestus sõltub sellest, millise aja jooksul suudab eeldatavasti tööotsija saavutada eesmärgi ehk vajalikud oskused ja teadmised omandada. Tööpraktika kestab kuni kaks kuud, lähtuvalt olukorrast võib praktika kesta kuni 4 kuud. Tööpraktika korraldamisel kohalduvad töölepingu seaduse töö- ja puhkeaja nõuded. Graafiku alusel ja vahetustega töötamise korral esitab tööpraktika korraldaja andmed tööaja korralduse kohta töötukassale.
Tööandjal ei tohi tööpraktika taotlemisel olla maksuvõlga, mis kokku ületab 100 eurot (kõikide maksude ja maksete liikide ja intressi osas), v.a juhul kui see on ajatatud. Lisaks ei tohi olla karistusandmeid karistusregistris ega algatatud likvideerimis- või pankrotimenetlust.
Tööpraktika korraldamiseks sõlmitakse töötukassa ja tööandja vahel haldusleping. Praktika ajal ei tohi sõlmida praktikandiga töölepingut ega maksta talle töötasu, v.a ajutise töötamise puhul tööturumeetmete seaduse alusel.
Tööandjal on praktika korraldamisel kohustus
- tagada praktikandi juhendamine igal praktika toimumise päeval;
- pidada arvestust praktikast osavõtu kohta ja anda töötukassale tagasisidet praktikandi kohta praktikapäevikus;
- esitada töötukassale hiljemalt iga kuu 5. kuupäevaks või pärast tööpraktika lõppemist 5 päeva jooksul osavõtuleht eelmisel kuul praktikal osaletud päevade kohta ja praktikapäevik;
- teatada töötukassale kirjalikult ja viivitamata kokkulepete (mh praktika asukoha, graafiku) mis tahes muutustest või takistustest, mis mõjutavad tööpraktikat.
Praktikandil on kohustus
- osaleda praktikal töötukassa ja tööandjaga tehtud kokkuleppe järgi;
- pidada õpitud oskuste ja tööülesannete kohta praktikapäevikut ja esitada see tööandjale hiljemalt iga kuu 5. kuupäevaks;
- teatada viivitamatult nii tööandjale kui ka oma nõustajale mõjuval põhjusel (näiteks haiguse tõttu) puudumisest, tööle või õppima asumisest jms,
- osaleda töökesksel nõustamisel vastavalt nõustajaga kokkulepitule ka tööpraktika ajal.
Praktikal osalemisest keeldumist või selle põhjuseta katkestamist loetakse tegevuskava täitmisest keeldumiseks, millega võib kaasneda töötuskindlustushüvitise või töötutoetuse maksmise lõpetamine või töötuna arveloleku lõpetamine.
Töötukassal on õigus igal ajal tutvuda tööpraktika kvaliteedi hindamiseks tööpraktika korraldusega.
Tööpraktika tasude maksmine
Tööandjale makstakse tööpraktika juhendamise eest juhendamistasu esimesel kuul 42,48, teisel kuul 31,86 ning kolmandal ja neljandal kuul 21,24 eurot päevas.
Kliendile maksab töötukassa praktikal osaletud päevade eest stipendiumi 3,84 eurot päevas ning sõidu – ja majutustoetust 10 senti kilomeetri eest, kuid mitte rohkem kui 26 eurot päevas.
NB! Pensioniealisele ja kinnipeetavale tööpraktikal osalejale stipendiumi ega sõidu- ja majutustoetust ei maksta. Lisaks ei maksta sõidu – ja majutustoetust kui teenus jätkub pärast töötuna arveloleku lõpetamist.
Juhendamistasu tööandjale ning stipendiumi ning sõidu- ja majutustoetust praktikandile makstakse nõuetekohaselt esitatud ning allkirjastatud praktikapäeviku ja osavõtulehe alusel. Nii osavõtulehe kui ka praktikapäeviku allkirjastavad praktikant ning tööandja. Täidetud ja allkirjastatud osavõtulehe ning praktikapäeviku edastab tööandja töötukassa kontaktisikule.
Millistes valdkondades ei võimaldata tööpraktikat tavapärastel tingimustel?
Iluteenindusvaldkonnas võimaldame tööpraktikat nendele klientidele, kes on omandanud oskused vastava eriala kutseõppes või kellel on vastav kutsetunnistus. Tööpraktikat peab juhendama vastava kutsehariduse või kutsetunnistusega spetsialist.
Iluteenindusvaldkonna ametid on: naiste-, meeste-, lastejuuksur; habemeajaja; barber; kosmeetik; spaateenindaja; küünetehnik, maniküürija, pediküürija; jumestaja; meikar; püsimeigi tegija; kulmutehnik; ripsmetehnik; tätoveerija; solaariumiteenindaja jne.
Eesti Töötukassa ei korralda tööpraktikat traditsioonilise ja täiendava meditsiini ja teraapia valdkonnas ning teraapia ja taastusravi valdkonnas. Muuhulgas ei võimaldata tööpraktikat ka nendele klientidele, kel on omandatud meditsiinialane baasharidus või kes on omandanud varasemalt taastusravi ja teraapia baasteadmised.
Taastusravi-, traditsioonilise ja täiendava meditsiini- ning teraapia valdkonnad, kus tööpraktikat ei võimaldata on: ajurveeda meditsiin, aroomiteraapia, holistiline ravi, homöopaatiline ravi, nõelravi ja ida meditsiin, ravimtaimed, taimeravi, traditsiooniline (nt hiina) meditsiin; ilumassaaz, osteopaatia, kiropraktika, refleksoloogia, toitumisnõustamine ning dietoloogia.
Tööpraktikat ei võimaldata ametite puhul, millel tööle asumine eeldab seadusega või seaduse alusel määratud kvalifikatsiooni omamist ja/või erialasele ettevalmistusele esitatud nõuete täitmist ja kui kliendil puudub eelnevalt nõutud pädevus (Eestis reguleeritud kutsed).