Töötuskindlustushüvitise suurus ja selle arvutamine
Arvutame teie töötuskindlustushüvitise suuruse Maksu- ja Tolliametilt saadavate andmete alusel.
Hüvitise suuruse leidmiseks leiame kõigepealt teie ühe kalendripäeva keskmise töötasu. Selleks võtame arvesse teie viimasele kolmele töötamise kuule eelnenud üheksal töötamise kuul makstud tasud, millelt on kinni peetud töötuskindlustusmakse. Töötamise kuudeks loetakse kuid, millal on välja makstud töötuskindlustusmaksega maksustatud tasu (kaasa arvatud näiteks emapuhkuse, isapuhkuse, vanemapuhkuse või lapsendajapuhkuse ajal teise tööandja juures töötamise eest saadud tasu ning vanemahüvitise saamise ajal sama tööandja juures osakoormusega töötamise eest saadud tasu).
Hüvitise arvutamisel ei võta me arvesse
- viimasel kolmel töötatud kuul makstud tasu;
- tasu, millelt ei peeta kinni töötuskindlustusmakset (nt koondamishüvitis, lähetustasud);
- varasema töötuna arveloleku ajal ajutise töötamise (tööampsu) eest makstud tasu.
Näide. Teie tööleping lõpetati detsembris. Kalendripäeva keskmine töötasu arvutatakse jaanuarist septembrini makstud tasu alusel. Oktoobrist detsembrini makstud tasu ei võeta arvesse. Kui teile jaanuarist septembrini kõigil kuudel tasu ei makstud, võetakse arvesse ka enne jaanuari makstud tasu.
Üheksa kuu tasude summa jagame 270-ga, mis on üheksa kuu keskmine päevade arv, ja tulemuseks saame teie ühe kalendripäeva keskmise töötasu. Selle alusel arvutame teie ühe kalendripäeva hüvitise suuruse. Esimesel sajal hüvitise saamise päeval saate iga kalendripäeva eest hüvitist 60%, seejärel 40% ühe kalendripäeva keskmisest töötasust (töötuskindlustuse seaduse § 9 lõige 4).
Näide. Teie kalendripäeva keskmine töötasu oli 50 eurot. Kui teile makstakse töötuskindlustushüvitist 1. märtsist 27. augustini (180 kalendripäeva), siis 1. märtsist 8. juunini saate hüvitist 30 eurot ja 9. juunist 27. augustini 20 eurot kalendripäevas.
Lugege lähemalt ka töötuskindlustushüvitise maksmise perioodi ja selle pikendamise võimaluste kohta.
Töötuskindlustushüvitise maksimum- ja miinimumsuurus
Töötuskindlustushüvitisel on nii maksimum- kui ka miinimumsuurus.
Maksimumhüvitis on vastavalt 60 ja 40% kolmekordsest Eesti keskmisest ühe kalendripäeva töötasust. 2025. aastal on hüvitist võimalik saada esimesel sajal päeval kuni 95,00 eurot kalendripäevas ehk 2945,00 eurot 31 päeva eest, alates 101. päevast kuni 63,34 eurot kalendripäevas ehk 1963,54 eurot 31 päeva eest (brutosummad). Ka siis, kui teie saadud tasude põhjal arvutatud hüvitise suurus kalendripäevas on nendest summadest suurem, ei ületa teie hüvitis maksimumsuurust.
Miinimumhüvitis on 50% eelmise kalendriaasta ühe kalendripäeva töötasu alammäärast ja see on teile alati tagatud. 2024. aastaks kehtestas Vabariigi Valitsus kuutasu alammäära 820 eurot. Kalendripäeva töötasu alammäära leidmiseks jagame selle 30-ga ja saame 27,33 eurot, millest 50% on 13,67 eurot. Ka siis, kui teie saadud tasude põhjal arvutatud hüvitise suurus kalendripäevas on sellest väiksem, saate 2025. aastal hüvitist 13,67 eurot kalendripäevas.
Kui töötuskindlustushüvitise maksmise periood algab ühel kalendriaastal ja läheb üle järgmisse kalendriaastasse, siis hüvitise suurust kalendriaasta vahetumisel ümber ei arvutata.
Lisateave