Toetuse ümberarvutamine suurenenud sissetuleku tõttu
Juhul kui teile makstakse korraga puhkuse- ja töötasu ning saadud summa on kokku üle 1956,60 euro (töövõimetoetuse 90-kordne päevamäär, millest alates hakkab teie töövõimetoetus vähenema), saate taotleda töövõimetoetuse ümberarvutamist. Ka juhul kui teile makstakse haigus-, lapsendamis- või hooldushüvitist mitme kuu eest korraga ja teie sissetulek ületab seetõttu 90-kordset päevamäära (1956,60 eurot), saate samuti taotleda töövõimetoetuse ümberarvutamist. Töösuhte lõppemisel lõpparvega makstud puhkusekompensatsiooni ja saamata jäänud töötasu puhul töövõimetoetust ümber ei arvutata.
Puhkusetasu
Juhul kui teile makstakse korraga puhkuse- ja töötasu ning saadud summa on kokku üle 1956,60 euro, saate taotleda töövõimetoetuse ümberarvutamist.
Toetuse ümberarvutamine on vajalik, kui kogu puhkus langeb ühele või mitmele järjestikusele kuule ning puhkusetasu makstakse erinevalt ajast, kui oleksite saanud sama perioodi eest töötasu: näiteks puhkate augustis ning saate juuli lõpus korraga palga- ja puhkuseraha või puhkate augustis ja septembris ning saate augusti keskel puhkuseraha ja augusti lõpus palga.
Ümberarvutamiseks esitage palun töötukassale avaldus koos tööandja tõendiga (palgaleht), kus on kirjas
- teile tehtud väljamaksete kuupäev(ad);
- väljamaksete sisu (töötasu, puhkusetasu);
- puhkuse aeg (algus- ja lõpukuupäev).
Samuti esitage palun väljavõte lepingust, kus on näha teile töötasu väljamaksmise kokkulepitud aeg (palgapäev).
Avalduse toetuse ümberarvutamiseks võite saata meile e-postiga aadressil toovoimetoetus@tootukassa.ee või postiga aadressil Lasnamäe 2, 11412 Tallinn.
Näide: puhkusetasu on makstud enne puhkust (töötasu maksmise aeg on töötamise kuul ehk kuu lõpus)
Osalise või puuduva töövõimega inimene puhkab 1.–30. septembrini ning lepingus on töötasu maksmise ajaks märgitud töötamise kuu viimane tööpäev. Talle makstakse 31. augustil töötasu 1100 eurot ja puhkusetasu 1100 eurot, seega on tema augusti brutosissetulek kokku 2200 eurot (ületab 90-kordset päevamäära). Ta esitab töötukassale avalduse ja tööandja tõendi, kust on näha tema puhkuse aeg, saadud tasud ja tasude liik, ning väljavõtte töölepingust vms dokumendist, kus on näha ettevõttes kokkulepitud töötasu maksmise aeg. Kuna septembris töötamise korral oleks töötasu makstud septembri viimasel tööpäeval, teeb töötukassa järgmised ümberarvutused.
- Augusti sissetulekutest lahutatakse septembri eest saadud puhkusetasu. Selle tulemusel jääb augusti sissetulekuks 1100 eurot, mis on vähem kui 90-kordne päevamäär ehk 1956,60 eurot, ning ta saab septembri töövõimetoetuse täies ulatuses.
- Septembri eest saadud puhkusetasu lisatakse teiste septembris saadud sissetulekute juurde. Kui tal teisi sotsiaalmaksuga maksustatavaid tulusid septembris ei ole (töötasu on 0,00 eurot, kuna viibis septembris puhkusel), siis on tema septembri sissetulek septembri puhkusetasu summas 1100 eurot ning ta saab oktoobri töövõimetoetuse täies ulatuses.
Näide: puhkusetasu on makstud enne puhkust (töötasu maksmise aeg on töötamisele järgneval kuul)
Osalise töövõimega inimene puhkab 30 päeva 17. augustist 15. septembrini ja tööandjaga kokkulepitud töötasu maksmise aeg on töötamise kuule järgneva kuu 5. päev. Talle makstakse 5. augustil töötasu 1500 eurot juulikuu eest ning 14. augustil puhkusetasu 1500 eurot. See tähendab, et augusti sissetulekute summa on 3000 eurot. See on rohkem kui 2700,11 eurot, millest alates osalise töövõime korral enam toetust ei maksta. See tähendab, et ilma ümberarvutusteta ta septembri eest töövõimetoetust ei saaks.
Ta esitab töötukassale avalduse ja tööandja tõendi, kus on näha tema puhkuse aeg, saadud tasud ja tasude liik, ning väljavõtte töölepingust, kus on näha kokkulepitud töötasu saamise aeg. Kuna puhkus langeb kahele järjestikusele kuule ning augustis ja septembris töötamise korral oleks töötasu makstud vastavalt septembris ja oktoobris, teeb töötukassa järgmised ümberarvutused.
- Augusti sissetulekutest lahutatakse saadud augusti ja septembri puhkusetasu summas 1500 eurot, mille tulemusel on augusti sissetulekud 3000 – 1500 = 1500 eurot, mis on vähem kui 90-kordne päevamäär ehk 1956,60 eurot ning inimene saab septembri töövõimetoetuse täies ulatuses.
- Augusti puhkusetasu (augusti puhkusetasu suurus on 1500 / 30 päeva x 15 päeva = 750 eurot) liidetakse septembri sissetulekutega, milleks on pool augusti töötasu summast ehk tõenäoliselt 750 eurot. See tähendab, et septembri sissetulek on 750 eurot augusti puhkusetasu + 750 eurot augusti töötasu = 1500 eurot ning oktoobri eest saab ta töövõimetoetust täies ulatuses.
- Septembri puhkusetasu (septembri puhkusetasu suurus on 1500 / 30 päeva x 15 päeva = 750 eurot) liidetakse oktoobri sissetulekutega, milleks on pool septembri töötasu summast ehk tõenäoliselt 750 eurot. See tähendab, et oktoobri sissetulek on 750 eurot septembri puhkusetasu + 750 eurot septembri töötasu = 1500 eurot ning novembri eest saab ta töövõimetoetust täies ulatuses.
Näide: puhkusetasu on makstud koos töötasuga vastavalt töötasu maksmise ajale
Osalise töövõimega inimene puhkab 7. juulist 20. juulini (14 päeva) ja tööandjaga kokkulepitud töötasu maksmise aeg on töötamise kuule järgneva kuu 5. kuupäev. Talle makstakse 5. augustil töötasu 120,6,45 eurot juuli eest ning puhkusetasu 14 juulis puhatud päeva eest 993,55 eurot. See tähendab, et augusti sissetulekute summa on 2200 eurot ning kuna see ületab 90-kordse päevamäära, vähendatakse septembrikuu töövõimetoetust valemi järgi, milles sissetulekutest lahutatakse 90-kordse töövõimetoetuse päevamäära summa ning see jagatakse kahega: (2200 – 1956,60) / 2 = 121,70 eurot, mis lahutatakse septembrikuu töövõimetoetusest osalise töövõimega inimesele: 371,75 – 121,70 = 250,05 eurot. Osalise töövõimega inimesel on septembrikuu töövõimetoetuse summa 250,05 eurot.
Töövõimetoetust ümber ei arvutata, kuna töötasu maksmise aeg on töötamise kuule järgneval kuul, mistõttu tööandja oli kohustatud maksma juuli töötasu augustis ning maksis juuli puhkusetasu samuti välja augustis, s.o töötasu väljamaksmiseks kohustatud tähtajal. Seega inimene sai puhkusetasu samal ajal, kui talle oleks makstud töötasu sama perioodi eest, ning seetõttu puudub seaduslik alus töövõimetoetuse ümberarvutamiseks.
Hüvitised
Juhul kui teile makstakse haigus-, hooldus- või vanemahüvitist mitme kuu eest korraga ja teie sissetulekud ületavad seetõttu 90-kordset päevamäära (1956,60 eurot), siis saate samuti taotleda töövõimetoetuse ümberarvestamist.
Ümberarvutamiseks esitage palun töötukassale avaldus ning väljavõte lepingust, kus on näha teile töötasu väljamaksmiseks kokkulepitud aeg (palgapäev).
Avalduse toetuse ümberarvutamiseks võite saata meile e-postiga aadressil toovoimetoetus@tootukassa.ee või postiga aadressil Lasnamäe 2, 11412 Tallinn.
Lõpparve
Lõpparvega makstud puhkusekompensatsiooni saamata jäänud puhkusepäevade eest ümber ei arvutata, kuna töölepingu seaduse § 71 kohaselt on tööandja kohustatud töölepingu lõppemisel hüvitama töötajale kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse rahas.
Samuti ei arvutata ümber saamata jäänud töötasu, mis makstakse töösuhte lõppemisel, kuna töölepingu seaduse § 84 lg 1 kohaselt muutuvad töölepingu lõppemisega kõik töösuhtest tulenevad nõuded sissenõutavaks. Seega kohustab seadus tööandjat maksma kõik väljateenitud tasud töösuhte lõppemise kuus.
Näide: ümberarvutamisest keeldumine
Osalise või puuduva töövõimega inimese töösuhe lõppeb 31. oktoobril. Talle makstakse töösuhte lõppemise päeval välja oktoobrikuu töötasu summas 1400 eurot ja puhkusekompensatsioon summas 200 eurot. Samuti on inimesele makstud 5. oktoobril septembrikuu töötasu summas 1400 eurot. Kokku on inimese sissetulekud oktoobrikuus 3000 eurot ning tema novembrikuu töövõimetoetust vähendatakse valemi järgi, milles sissetulekutest lahutatakse 90-kordne töövõimetoetuse päevamäära summa ning see jagatakse kahega: (3000 – 1956,60) / 2 = 521,70 eurot, mis lahutatakse novembrikuu töövõimetoetusest osalise töövõimega inimesele: 371,75 – 521,70 = 0 eurot, ja novembrikuu töövõimetoetusest puuduva töövõimega inimesele: 652,20 – 521,70 = 130,50 eurot. Osalise töövõimega inimesel on novembrikuu töövõimetoetuse summa 0 eurot ning puuduva töövõimega inimesel 130,50 eurot.
Töövõimetoetust ümber ei arvutata, kuna tööandja on kohustatud maksma kõik väljateenitud tasud (töötasu, kasutamata jäänud aegumata põhipuhkuse jm tasud ning hüvitised) töölepingu lõppemise päeval, s.o 31. oktoobril, ning seetõttu puudub seaduslik alus töövõimetoetuse ümberarvutamiseks.
Näide: töövõimetoetust ei vähendata
Osalise või puuduva töövõimega inimese töösuhe lõppeb 2. oktoobril. Talle makstakse töösuhte lõppemise päeval välja septembrikuu töötasu summas 1200 eurot, oktoobrikuu töötasu 2 päeva eest summas 109 eurot ja puhkusekompensatsioon summas 400 eurot. Kokku on inimese sissetulekud oktoobrikuus 1709 eurot, mis ei ületa 90-kordset päevamäära ning talle makstakse novembrikuu töövõimetoetus välja täies ulatuses.