Koolitus töötajale
Koolitusel saate osaleda, kui
- olete töötav inimene (töölepingu või võlaõigusliku lepingu alusel või avalikus teenistuses) ja
- teil on töötuskindlustuse seaduse alusel arvestatud töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud taotluse esitamisele eelneva 36 kuu jooksul ja
- kui olete Eestis viibiv kolmanda riigi kodanik, peab teil olema kehtiv elamisluba või olete ajutise või rahvusvahelise kaitse saaja.
Vormid ja dokumendid
Lisaks peate vastama ühele järgnevatest tingimustest:
- olete 50-aastane kuni vanaduspensioniealine ja teie sissetulek taotlemisele eelneval kalendriaastal on väiksem kui 23 508 eurot (st väiksem kui nimetatud kalendriaasta 12-kordne kolmanda kvartali Eesti keskmine brutokuupalk Statistikaameti avaldatud andmete alusel);
- olete 16-aastane kuni vanaduspensioniealine, teie sissetulek eelmisel kalendriaastal on väiksem kui 23 508 eurot ja teil puudub eri- või kutsealane haridus;
- olete 16-aastane kuni vanaduspensioniealine ja te ei saa terviseseisundi tõttu senise töö tegemist jätkata. Terviseprobleemi tuleb tõendada, sh tuleb tõendada nii terviseprobleemi olemasolu kui ka asjaolu, et terviseseisund ei võimalda jätkata olemasoleval tööl. Tõendamiseks sobib töötervishoiuarsti või muu arsti otsus (nt väljavõtte terviseportaalist);
- olete 16-aastane kuni vanaduspensioniealine ja teie töökoht on Ida-Viru maakonnas tegutsevas ettevõttes, millel on põlevkivi kaevandamisluba, või sellega samasse kontserni kuuluvas põlevkivi töötlevas või tootmisseadmete remondi ja hooldusega või logistikaga tegelevas ettevõttes;
- Kui vajate eesti keele õpet, siis leiate vajaliku info SIIT.
NB! Sissetulekuna arvestatakse brutotulu. Sissetulekuteks on lisaks töötasule ka töötuskindlustushüvitis, vanemahüvitis, ajutise töövõimetuse hüvitis ja tööandja makstav haigushüvitis.
Milliseid koolitusi toetatakse?
- Kui teil ei ole kutse- või kõrgharidust või te olete üle 50-aastane ja teie sissetulek eelmisel kalendriaastal oli alla 23 508 euro või kui te töötate Ida-Virumaal tegutsevas põlevkivi kaevandavas ettevõttes või sellega samasse kontserni kuuluvas põlevkivi töötlevas või tootmisseadmete remondi ja hoolduse või logistikaga tegelevas ettevõttes, saate osaleda arvuti ja IKT valdkonna koolitustel ja koolitusel, mis toetab töötamist põhikutsealadel, kus valdkondlike tööjõuvajaduse uuringute (OSKA uuringud, mida teeb Kutsekoda) kohaselt on lähiaastatel kasvav tööjõuvajadus ja mille tööjõu nõudlus on suurem kui pakkumine: Toetatavad põhikutsealad.
- Kui teie eesti keele oskus on tööalaseks arenguks ebapiisav ja teie sissetulek eelmisel kalendriaastal oli alla 23 508 euro, saate osaleda eesti keele A2-C1 tasemeeksamiks ettevalmistavatel või A1 taseme kursustel.
- Kui te ei saa tervise tõttu oma senist tööd jätkata, saate osaleda koolitusel, mida töötukassa saab rahastada omandamaks oskusi ja teadmisi, mis toetavad teie töötamist. Alates 01.01.2025 rahastab Eesti Töötukassa koolitusvajadusi õppekavarühmades ja õppekavades, mille loeteluga saate tutvuda siin.
Kuidas erialasel, arvutioskuste või IKT oskuste koolitustel osaleda?
- Veenduge, et vastate koolituse saamise tingimustele.
- Tingimustele vastamise korral broneerige aeg töötukassa karjäärinõustaja juurde. Nõustajad töötavad kõigis maakondades ning nõustamisaja saate broneerida e-töötukassas või endale sobiva büroo karjäärinõustajaga ühendust võttes. Büroode kontaktid leiate SIIT
- Karjäärinõustaja kaardistab teie senise hariduskäigu ja töökogemuse ning koos arutate, milliseid oskusi või teadmisi oleks teil töötamise jätkamiseks või uue töökoha leidmiseks vaja omandada. Karjäärinõustaja aitab hinnata, kas koolituse läbimine toetab nende oskuste omandamist ja kontrollib, kas kuulute koolituse sihtrühma ning kas töötukassa saab vajalikku õpet toetada.
- Kui peate tööelus jätkamiseks omandama uued oskused, kuna ei saa tervise tõttu olemasoleval tööl jätkata, siis veenduge enne nõustajaga kohtumist, et terviseportaalis on vajalik info olemas, st arst on kinnitanud, et teie tervisemure takistab senisel töökohal jätkamist või teie töövõimet on hinnanud töötukassa. Arstivisiidil informeerige arsti piirangutest, mida terviseprobleem töötamisele seab ja kuidas need mõjutavad praeguse töö tegemist. Paluge arstil sisestada külastuse tulemus tervise infosüsteemi. Teil endal on samuti võimalik terviseandmete olemasolu kontrollida patsiendiportaalist: https://www.terviseportaal.ee/.
- Kui tingimused on täidetud, lepib töötukassa teiega kokku koolitusplaani (nn tegevuskava).
- Koolitusel osalemiseks peate valima karjäärinõustajaga kokkulepitud kursuse(d) töötukassa koolituskaardi partnerite pakutavate täienduskoolituste seast.
- Tööturukoolitust võimaldatakse, kui registreerite koolitusele hiljemalt 6 kuu jooksul tegevuskava koostamisest. Töötukassa saab võimaldada ainult sellist koolitust, mille õppekavas on ette nähtud koolituse tunnistuse väljastamine ehk teie teadmisi ja oskusi on koolituse läbides hinnatud.
- Töötukassa tasub koolituste eest kuni 2500 eurot kolme aasta jooksul, sh on ka eesti keele koolitused. Koolitus võib kesta maksimaalselt 12 kuud.
- Kui olete endale sobiva koolituse välja valinud, saate end sellele registreerida. Koolituse läbiviija võtab töötukassaga ühendust ja töötukassa kinnitab koolitajale koolituse eest tasumise. Soovitame tutvuda ka tööturukoolituse teenusstandardiga.